POLJSKI PREMIJER: „Želimo trajne američke vojne baze na našoj teritoriji“
Tokom intervjua za program CBS-a „Face the Nation“, poljski premijer Mateuš Moravjecki rekao je da se nada da će američki predsednik Džo Bajden potvrditi svoju odlučnost da vidi poraz Rusije u ratu sa Ukrajinom.
Moravjecki se nije složio sa onim evropskim liderima kao što su francuski predsednik Emanuel Makron i nemački kancelar Olaf Šolc koji kažu da Rusija „ne može da pobedi u ovom ratu i da Ukrajina ne može biti poražena“.
„Moramo da promenimo tu paradigmu i moramo da kažemo da Ukrajina mora da pobedi i Rusija mora da bude poražena“, rekao je Moravjecki.
Razlog za to je što je „sama priroda Rusije da osvaja druge zemlje“.
VEČERAS OD 20h! UŽIVO! PREDRAG ZLATANOVIĆ U PODCASTU MARIO ZNA
Upitan da li je Poljska isključila bilo kakve pregovore dok Putin ostane na vlasti, Moravjecki je rekao da se upravo vratio sa Minhenske bezbednosne konferencije i napomenuo da je grad bio mesto još jedne konferencije 1938. na kojoj su evropski lideri smatrali da su pregovarali o miru .
„Ovog puta nije bilo mesta za takvu naivnost, a na Ukrajincima je bilo da definišu šta će i kada pregovarati sa Rusijom“, rekao je Moravjecki.
Poljski premijer je takođe upitan da li Poljska očekuje bilo kakav pomak u povećanju broja američkih vojnika stacioniranih u zemlji.
Moravjecki je potvrdio da je Poljska u razgovorima sa Bajdenovom administracijom o tome da američko prisustvo u Poljskoj učini „trajnijim“ i većim od sadašnjih 11.000 vojnika.
On je podsetio na reči američkog predsednika u Varšavi prošle godine kada je rekao da će svaki inč ili kvadratni inč teritorije NATO-a biti odbranjen.
Ali on je upozorio da „ako ne uspemo da integrišemo Ukrajinu u NATO i Evropsku uniju, Ukrajina će uvek biti tampon zona“, što će značiti da i region nije bezbedan.
Upitan da li će Poljska isporučivati borbene avione Ukrajini , Moravjecki je rekao da pre godinu dana niko nije zamišljao da će tenkovi i sistemi Patriot biti dostupni Ukrajini.
Međutim, dodao je da se borbeni avioni mogu isporučivati samo „u kombinaciji sa drugim saveznicima u NATO-u, a posebno pod vođstvom Sjedinjenih Država“.