POLNE BOLESTI preplavile ZAPADNU EVROPU otkriva najnoviji izveštaj Evropskog centra za prevenciju bolesti
U Evropi je zabeležen „zabrinjavajući“ porast broja slučajeva polno prenosivih infekcija, upozorila je agencija EU.
Godišnji epidemiološki izveštaj koji je u četvrtak objavio Evropski centar za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC) otkrio je rezultate za 2022. za zemlje članice Evropske unije i Evropskog ekonomskog prostora (Island, Lihtenštajn i Norveška).
Prema dokumentu, širom EU/EEA, slučajevi bakterijskih infekcija kao što su sifilis, gonoreja i klamidija su zabeležili „zabrinjavajuće“ i „značajno“ povećanje u odnosu na 2021. Slučajevi gonoreje su porasli za 48%, slučajevi sifilisa za 34%. a slučajeva hlamidije za 16 odsto, navodi list. Izveštaj nije dao brojke za virusne SPI kao što su HIV i hepatitis.
Obrazovanje o seksualnom zdravlju, prošireni pristup uslugama testiranja i lečenja, kao i borba protiv stigme povezane sa polno prenosivim infekcijama, navela je direktorka ECDC Andrea Amon kao načine za rešavanje ovog problema.
OVO SE NE PROPUŠTA! SVEDOČENJE ČOVEKA KOJI JE BIO U LOGORU! NATO JE NEPRIJATLJ MUSLIMANA
„Nažalost, brojke daju jasnu sliku, onu koja zahteva našu hitnu pažnju i akciju“, rekla je ona na konferenciji za medije u četvrtak.
„Ovi brojevi – koliko god da su veliki – najverovatnije predstavljaju samo vrh ledenog brega, jer podaci nadzora mogu potceniti pravi teret sifilisa, gonoreje i klamidije zbog razlika u praksi testiranja, pristupa uslugama seksualnog zdravlja i praksi izveštavanja širom sveta. zemlje“, dodala je ona, a citira Euractiv.
Dok se polno prenosive infekcije kao što su klamidija, gonoreja i sifilis mogu lečiti, one i dalje mogu dovesti do ozbiljnih komplikacija uključujući hronični bol i neplodnost, ako se ne leče, navodi se u izveštaju.
SPI već godinama raste u EU/EEA, iako je to zaustavljeno tokom pandemije COVID-19 2020-2021, pošto su vlade uvele mere socijalne izolacije prisiljavajući ljude da ostanu kod kuće i izbegavaju društveni kontakt.
Povećanje rizičnijeg seksualnog ponašanja, zajedno sa boljim nadzorom, povećanjem broja testiranja kod kuće, ECDC je naveo kao razloge za kontinuirani porast.
Skok zaraze među mladim heteroseksualnim osobama prema najnovijim podacima, a posebno među mladim ženama, mogao bi se pripisati promjeni seksualnog ponašanja nakon pandemije, saopštila je agencija EU.
Pre takozvane pandemije, 2019. godine, broj prijavljenih slučajeva bakterijskih SPI dostigao je najviši nivo u Evropi, prema podacima Svetske zdravstvene organizacije (SZO).