Popularni zaslađivač povezan sa povećanim rizikom od krvnih ugrušaka, srčanog udara i moždanog udara
Eritritol je popularan izbor za one koji žele da smanje šećer bez gubitka ukusa, ali se često raspravlja o njegovim zdravstvenim efektima. Novo istraživanje Klivlendske klinike otkriva zabrinjavajuće otkriće: eritritol čini trombocite – krvne ćelije koje učestvuju u zgrušavanju – aktivnijim, što ih dovodi do snažnije reakcije i povećava rizik od krvnih ugrušaka, srčanog udara i moždanog udara.
Istraživači Klivlend klinike kažu da ovo otkriće, deo serije koja istražuje fiziološke efekte uobičajenih zamena za šećer, može da podstakne ponovnu procenu načina na koji koristimo ovaj zaslađivač.
Novi nalazi se zasnivaju na prethodnoj studiji istraživačkog tima o eritritolu. Prethodna studija je bila ograničena jer su neki od učesnika imali loše zdravlje, a preko 70 procenata je imalo kardiovaskularne probleme. Nova studija se bavi ovim ograničenjima tako što regrutuje zdrave odrasle osobe.
„Ovo istraživanje dodaje sve veći broj dokaza da eritritol povećava kardiovaskularni rizik. U maloj grupi zdravih dobrovoljaca, pokazali smo da je unos eritritola učinio trombocite hiperreaktivnijim… što može povećati rizik od krvnih ugrušaka,” stariji i dopisni autor dr Stenli Hejzen, predsednik Kardiovaskularnih i metaboličkih nauka u Klivlendskoj klinici Lerner Istraživački institut i šef odseka za preventivnu kardiologiju, rekao je za The Epoch Times u mejlu.
Turska zapretila da će zabraniti Telegram aplikaciju https://t.co/21VuonWSEh
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) August 12, 2024
Za razliku od šećera, eritritol može podstaći prekomerno zgrušavanje krvi
Eritritol je popularna zamena za šećer koja se koristi u mnogim namirnicama sa niskim sadržajem ugljenih hidrata i keto namirnicama. Oko 70 posto je slađi od šećera i proizvodi se fermentacijom kukuruznog ili pšeničnog skroba. Stručnjaci za zdravlje i gubitak težine ga često preporučuju kao sigurniju alternativu šećeru za osobe sa visokim kardiovaskularnim faktorima rizika, kao što su gojaznost, dijabetes ili metabolički sindrom.
Iako je eritritol klasifikovan kao opštepriznat kao bezbedan (GRAS) i od strane američke Uprave za hranu i lekove (FDA) i Evropske agencije za bezbednost hrane i prirodno se nalazi u voću i povrću, nedavne studije Hazenove grupe pokazuju da konzumiranje tipičnih količina eritritola može predstavljati povećan kardiovaskularni rizik.
„Ovaj rad se zasniva na našim ranijim studijama sa eritritolom [objavljenim 2023. u Nature Medicine]“, rekao je Hazen, u kojem su velike kliničke opservacijske studije u Sjedinjenim Državama i Evropi pokazale da su srčani pacijenti sa višim nivoima eritritola u krvi imali dvostruko veću verovatnoću da će doživeti veliki srčani događaj – kao što je srčani udar, moždani udar ili smrt – u naredne tri godine u poređenju sa onima sa nižim nivoima. Studija je takođe pokazala da dodavanje eritritola u krv ili trombocite povećava stvaranje ugrušaka. Pretkliničke studije su potvrdile ove nalaze.
Prethodna studija je imala neka ograničenja. Dr Džejn Morgan, kardiolog i klinički direktor Radne grupe za COVID-19 u Piedmont Healthcare u Atlanti, rekla je za Epoh tajms da je to bila studija kliničkog posmatranja, što znači da može da pokaže korelacije, ali ne i da utvrdi uzročnost. Pored toga, učesnici studije su bili lošeg zdravlja; imali su prekomernu težinu, visok krvni pritisak, dijabetes, navike pušenja i postojeće kardiovaskularne probleme. Tako da je bilo nepoznato da li su njihovi povišeni rizici bili zbog njihovog lošeg zdravlja ili zbog konzumiranja eritritola.
Nova studija o ljudskoj intervenciji, objavljena u časopisu Arterioskleroza, tromboza i vaskularna biologija, dizajnirana je da pažljivo prati kako korišćenje eritritola utiče na trombocite u dozi koja se obično nalazi „u komercijalnim proizvodima“, kao što su sokovi zaslađeni eritritolom ili mafin, objasnio je Hazen.
Kod 20 zdravih dobrovoljaca – nepušača bez kardiovaskularnih bolesti, visokog krvnog pritiska ili dijabetesa – uzeti su uzorci krvi nakon gladovanja preko noći. Učesnici su zatim konzumirali rastvor sa 30 grama glukoze ili eritritola. Uzorci krvi uzeti 30 minuta kasnije pokazali su da se nivoi eritritola povećali preko 1000 puta kod onih koji su unosili eritritol.
Rezultati su takođe „otkrili da su učesnici pokazali značajno povećanje osetljivosti na stvaranje krvnih ugrušaka nakon konzumiranja eritritola“, kaže Hazen. „U potpunom kontrastu, nikakva promena nije primećena kod učesnika nakon konzumiranja uporedive količine glukoze. Značajno novo otkriće u ovim studijama bilo je direktno poređenje rezultata sa šećerom (glukozom), koji nije imao ovaj efekat.
Hazen je objasnio da eritritol čini trombocite osetljivijim, što znači da postaju reaktivniji i skloniji stvaranju ugrušaka. Shodno tome, čak i manji okidač može izazvati snažniju aktivaciju trombocita, povećavajući verovatnoću stvaranja krvnih ugrušaka. Ova pojačana reakcija može dovesti do prekomernog zgrušavanja.
„Ovo je viđeno [u prethodnom radu] krvi, sa plazmom bogatom trombocitima, sa izolovanim trombocitima, na životinjskim modelima bolesti“, dodao je on. „Rezultati ovih mehaničkih studija su usklađeni sa prethodnim velikim kliničkim podacima posmatranja koji pokazuju da viši nivoi eritritola prate veći rizik od velikih neželjenih srčanih događaja.
1 porcija eritritola može izazvati stvaranje ugrušaka
„Ovo istraživanje izaziva zabrinutost da standardna porcija hrane ili pića zaslađene eritritolom može akutno stimulisati direktan efekat stvaranja ugrušaka“, rekao je koautor studije dr W. H. Vilson Tang, direktor istraživanja za srčanu insuficijenciju i medicinu za transplantaciju srca u Klivlendu Klinika, navodi se u saopštenju za javnost. „Eritritol i drugi šećerni alkoholi koji se obično koriste kao zamene za šećer treba proceniti za potencijalne dugoročne zdravstvene efekte, posebno kada se takvi efekti ne vide kod same glukoze.
On je dodao da su ovi nalazi posebno značajni jer prate nedavnu studiju iste istraživačke grupe, koja je otkrila da ksilitol, još jedan uobičajeni zaslađivač, takođe povećava nivoe krvi i utiče na to kako se krvne ćelije zgrušavaju kod zdravih dobrovoljaca.
Kao i eritritol, Hazen je primetio u e-poruci, „istraživanja sa ksilitolom su takođe uključivala velike kliničke studije posmatranja koje pokazuju da je povećanje nivoa ksilitola u plazmi povezano sa povećanim rizikom od srčanog udara, moždanog udara ili smrti tokom tri godine praćenja.
Ovi nalazi naglašavaju važnost daljih dugoročnih kliničkih studija za ponovnu procenu bezbednosti eritritola i drugih zamena za šećer, prema oba istraživača.
Porast eritritola: ‘prirodna’ alternativa sintetičkim zaslađivačima
Zabrinutost zbog dugoročnih efekata sintetičkih zaslađivača navela je mnoge da traže „prirodne“ alternative poput eritritola, široko korišćene zamene za veštačke zaslađivače kao što su sukraloza (Splenda), saharin (Sveet’N Lov) i aspartam (Equal, Nutrasweet) .
Iako su ovi veštački zaslađivači nekada bili omiljeni zbog svoje slatkoće bez kalorija, sada se suočavaju sa sve većom kontrolom. Na primer, aspartam je povezan sa potencijalnim rizicima od raka, dok je saharin bio povezan sa gojaznošću i dijabetesom u studijama na životinjama.
U maju 2023. Svetska zdravstvena organizacija (SZO) savetovala je da se ne koriste zaslađivači bez šećera, navodeći dokaze da oni ne podržavaju dugotrajan gubitak težine i da nose druge zdravstvene rizike. Preporuke se odnose na sve osim na one sa već postojećim dijabetesom.
Eritritol se, s druge strane, često preporučuje dijabetičarima jer ne podiže nivo šećera u krvi i smanjuje zubni plak i karijes.
Ponovno razmatranje eritritola: šta najnovija istraživanja znače za vašu ishranu
Na osnovu dokaza, Hazen je rekao: „Biranje poslastica zaslađenih šećerom povremeno i u malim količinama bilo bi poželjnije od konzumiranja pića i hrane zaslađene ovim šećernim alkoholima, posebno za ljude sa povećanim rizikom od tromboze kao što su oni sa srčanim oboljenjima, dijabetesom ili metaboličkim sindromom.“
On je dodao da će buduća istraživanja „istražiti koliko je širok protrombotički efekat u alternativnim zamenama za šećer. Uključujući i alternativne šećerne alkohole i uobičajene veštačke zaslađivače”.