PORTUGAL odbija plati reparacije za zločine trgovine robovima iz kolonijalne ere
Portugal neće platiti reparacije za zločine počinjene tokom transatlantske trgovine robljem i kolonijalne ere, saopštila je vlada u subotu.
Saopštenje je bilo odgovor na komentare portugalskog predsednika Marsela Rebela de Souze ranije ove nedelje, koji je rekao da njegova nacija treba da „preuzme punu odgovornost“ za kolonijalnu eru i pronađe način da plati odštetu.
Lokalni mediji su preneli da je u izjavi navedeno da nema planova za „proces ili program konkretnih akcija“ za obezbeđivanje restitucije.
Kolonijalna era Portugala trajala je više od pet vekova. Do dekolonizacije nekih afričkih zemalja došlo je tek 1974. nakon što je „revolucija karanfila“ dovela do pada autoritarnog režima Estado Novo.
UŽIVO! UTORAK OD 20h! DR JOVANA STOJKOVIĆ U PODCASTU MARIO ZNA
Teritorija portugalskog carstva u Africi obuhvatala je današnju Angolu, Mozambik, Gvineju Bisao i ostrvske nacije Zelenortska ostrva i Sao Tome i Principe.
Smatra se da je ova zemlja prva evropska država koja je igrala glavnu ulogu u afričkoj trgovini robljem. Između 15. i 19. veka, skoro šest miliona Afrikanaca je portugalskim brodovima nasilno prevezeno preko Atlantika i prodato u ropstvo. Većina je otišla u Brazil, koji je bio portugalska kolonija do 1822. godine.
U septembru je generalni sekretar UN Antonio Gutereš, koji je takođe bivši portugalski premijer, pozvao bivše kolonijalne države da razmotre finansijske reparacije među merama za kompenzaciju za porobljavanje Afrikanaca. U izveštaju je rekao da je do 30 miliona ljudi nasilno proterano iz Afrike u periodu od više od 400 godina.
„Prema međunarodnom zakonu o ljudskim pravima, kompenzacija za bilo koju ekonomski procenjivu štetu, prema potrebi i proporcionalnoj težini kršenja i okolnostima svakog slučaja, takođe može predstavljati oblik reparacije“, rekao je Gutereš.