Pozdravite se sa vašim odabranim lekarom! U Kini počinje da radi prva bolnica sa VEŠTAČKOM INTELIGENCIJOM koja će lečiti više od 3000 pacijenata dnevno
Očekuje se da će veštačka inteligencija dovesti do futurističke medicinske nege, zamenjujući tako „visoko kvalifikovane lekare“.
Prva svetska bolnica sa veštačkom inteligencijom otkrivena je u Kini, gde roboti lekari mogu da leče 3.000 pacijenata dnevno.
Virtuelni objekat pod nazivom „Agent Hospital“ ima potencijal da uštedi „milione“ svojom autonomnom interakcijom.
Bolnica sa veštačkom inteligencijom doneće ogromne koristi i medicinskim radnicima i široj javnosti
NOVO! SVI OVO GLEDAJU! NESTOROVIĆ I PAVIĆ U PODKASTU MARIO ZNA
Bolnica sa veštačkom inteligencijom koju su razvili istraživači sa Univerziteta Tsinghua u Pekingu je toliko napredna da bi trebalo da bude spremna za upotrebu do kraja 2024.
Posle šest meseci istraživanja i razvoja, bolnica se približava komercijalnoj spremnosti, gde će transformisati način na koji lekari dijagnostikuju i leče pacijente.
Šef bolničkog istraživačkog tima, agent Liu Jang, rekao je da će bolnica sa veštačkom inteligencijom doneti ogromnu korist i medicinskim radnicima i javnosti, prenosi Global Times .
Zahvaljujući simuliranom okruženju i mogućnostima autonomnog razvoja, lekari AI će moći da leče do 10.000 pacijenata u roku od nekoliko dana.
Da bismo ovo stavili u perspektivu, biće potrebno najmanje dve godine da ljudski lekari dostignu isti broj.
Testovi kineskih istraživača već su pokazali da agenti lekara sa veštačkom inteligencijom postižu impresivnih 93,06 procenata na skupu podataka MedKA (pitanja za ispite o medicinskom licenciranju u SAD).
Za najvažnije bolesti respiratornog sistema virtuelni lekari bi mogli da simuliraju ceo proces dijagnostike i lečenja pacijenata.
Ovo je uključivalo konsultacije, pregled, dijagnozu, lečenje i naknadnu negu.
U virtuelnom svetu, sve lekare, medicinske sestre i pacijente kontrolišu inteligentni agenti zasnovani na velikom jezičkom modelu.
Informacije o ulozi doktora veštačke inteligencije takođe se mogu „beskonačno proširiti“, nastavlja se u izveštaju.
Neverovatni snimci prikazuju AI robote kako presađuju glave na tela mrtvaca pomoću BrainBridge tehnologije koja „spašava život“
Za potrebe pacijenata trenutno je na raspolaganju 14 lekara i četiri medicinske sestre.
Za dijagnostikovanje bolesti i izradu detaljnih planova lečenja zaduženo je 14 lekara, dok su četiri medicinske sestre fokusirane na svakodnevnu podršku.
Dovođenje bolnice sa veštačkom inteligencijom u stvarni svet znači da se studentima medicine mogu pružiti bolje mogućnosti za obuku.
Predlaganje planova lečenja bez straha od povrede stvarnih pacijenata omogućava im da vežbaju u okruženju bez rizika.
To će na kraju dovesti do obuke „visoko kvalifikovanih lekara“, smatra Liu.
Kada su uloge zamenjene, sa lekarima virtuelnim, a pacijentima stvarnim, mogu se ponuditi usluge telemedicine na mreži.
Prema izveštaju, lekari sa veštačkom inteligencijom mogli bi da leče hiljade ili čak „milione“ slučajeva na ovaj način.
Liu dodaje da bolnica veštačke inteligencije može čak da predvidi širenje, evoluciju i kontrolu zaraznih bolesti u regionu.
Još jedna motivacija za AI bolnicu je stvaranje pristupačne zdravstvene zaštite za javnost.
Kada se dijagnostičke mogućnosti AI lekara prenesu u stvarni svet, to će doneti visokokvalitetne, pristupačne i zgodne zdravstvene usluge.
Međutim, kao i svaka nova ideja, i ova dolazi sa mnogim izazovima.
Da bi se osiguralo da AI tehnologija ne predstavlja rizik po javno zdravlje, potrebno je striktno poštovanje nacionalnih medicinskih propisa.
Pored toga, ključna je temeljna provera tehnološke zrelosti i istraživanje mehanizama saradnje između veštačke inteligencije i ljudi.
Opasnosti AI
Tom Mallei , Veštačka inteligencija se pozdravlja kao izuzetan, revolucionarni proces koji bi mogao da promeni svet. Međutim, da li je to na bolje ili na gore ostaje kontroverzno.
Osnivač Tesle i SpaceX-a Elon Musk zatražio je u pismu prošle godine da se hitno obustave veliki eksperimenti sa veštačkom inteligencijom jer bi tehnologija mogla predstavljati „duboke rizike za društvo i čovečanstvo“.
Iako se veštačka inteligencija koristi da uradi sve ispravne stvari, svakako postoji mnogo pogrešnih stvari na koje treba biti oprezan. Uz pomoć tehničke veb stranice BuiltIn, sastavili smo listu najvećih opasnosti od veštačke inteligencije.
Gubitak posla zbog automatizacije
Falsifikati
Povrede privatnosti
Algoritamska pristrasnost uzrokovana lošim podacima
Socioekonomska nejednakost
Tržišna volatilnost
Automatizacija oružja
Nekontrolisana samosvesna veštačka inteligencija