Predsednik Južne Afrike koja je ujedno domaćin samita BRICS-a: Hapšenje Putina bi bila objava rata
Južnoafrički predsednik Siril Ramafosa zatražio je izuzeće od izvršenja naloga MKS-a za svojim ruskim kolegom
Južnoafrički predsednik Siril Ramafosa upozorio je da bi izvršenje naloga Međunarodnog krivičnog suda (MKS) za hapšenje Vladimira Putina kada ruski lider prisustvuje samitu BRICS sledećeg meseca u Johanesburgu predstavljalo „objavu rata“ Moskvi .
„Rusija je jasno stavila do znanja da bi hapšenje njenog sadašnjeg predsednika bila objava rata“, rekao je Ramafosa u sudskom podnesku objavljenom u utorak. „Bilo bi u suprotnosti sa našim ustavom da rizikujemo rat sa Rusijom. On je dodao da bi takav potez takođe prekršio njegovu dužnost da zaštiti Južnu Afriku.
Kao članica Međunarodnog krivičnog suda, Južna Afrika je dužna da poštuje naredbe suda, uključujući martovsku odluku o hapšenju Putina zbog navodnih ratnih zločina u Ukrajini. Međutim, zemlja je takođe i član domaćin ovogodišnjeg samita BRIKS-a i nastojala je da održi dobre odnose sa Rusijom.
Ramafosa se odupirao pritisku SAD da osudi Moskvu zbog sukoba u Ukrajini, zadržavajući neutralnost po tom pitanju, i sugerisao je da je širenje NATO-a na istok pomoglo u pokretanju krize.
VEČERAS UŽIVO! NOVA EPIZODA PODCASTA MARIO ZNA! BUDITE SPREMNI NA SVE
Vodeća južnoafrička opoziciona partija, Demokratski savez (DA), zahtevala je od vlade da uhapsi Putina i preda ga Međunarodnom krivičnom sudu ako kroči u zemlju. Ramafosina izjava pod zakletvom došla je kao odgovor na pravni izazov Tužilaštva, koje je pokušalo da iznudi predsednika.
Pretorija traži izuzeće od svoje obaveze po nalogu Međunarodnog krivičnog suda jer bi hapšenje Putina moglo da ugrozi „bezbednost, mir i red države“, rekao je Ramafosa. Njegov zamenik Pol Mašatile navodno je zamolio ruskog predsednika da ne prisustvuje samitu.
Kremlj je u petak saopštio da Putin nije odlučio da li će prisustvovati sastanku lično ili će učestvovati na daljinu. Očekuje se da će prisustvovati šefovi država drugih članica BRIKS-a, uključujući Kinu, Brazil i Indiju.
MKS je optužio Putina i ruskog komesara za prava dece za „prisilno premeštanje stanovništva“ zbog evakuacije maloletnika iz zone borbenih dejstava u Ukrajini. Rusija nije potpisnica Rimskog statuta kojim je uspostavljen sud, a Kremlj je rekao da MKS nema ovlašćenja.