Pregovori o austrijskoj koalicionoj vladi bez desničara propali nakon povlačenja liberalne stranke
Najmanji partner potencijalne tropartijske koalicije, liberalna stranka Neos, odlučila je da ne nastavi razgovore o formiranju nove vlade.
Pregovori o formiranju nove vlade u Austriji propali su nakon što se najmanji od potencijalnih partnera, liberalna Neos partija, povukla iz pregovora, ostavljajući preostale stranke sa najmanjom mogućom većinom.
Neos, zajedno sa konzervativnom Austrijskom narodnom partijom (OVP) austrijskog kancelara Karla Nehammera i Socijaldemokratama levog centra (SPO) pokušavali su da formiraju trostranačku vladajuću koaliciju nakon što je desničarska Slobodarska partija pobedila na nacionalnim izborima u septembru.
Liderka Neosa Beate Meinl-Reisinger rekla je da je napredak nemoguć i da „temeljne reforme“ nisu dogovorene. Ona je obavestila ostale lidere stranke da članovi Neosa „neće nastaviti“ razgovore.
Razgovori su se odugovlačili nakon što su sve druge stranke odbile da sarađuju sa liderom Slobodarske partije (FPO), Herbertom Kiklom, koji je bio prvi sa 29,2% glasova, što je primoralo OVP i SPO da pokušaju da regrutuju manju stranku za podršku njihova većina.
Reisinger, čija je stranka dobila 8,1% glasova, pripisala je odluku svoje stranke neslaganju oko fiskalne politike. Njena stranka je dugo stajala na platformi ekonomskih reformi, a lider je u toku na brzinu okupljene konferencije za novinare rekao da su određena pitanja — poput podizanja starosne granice za odlazak u penziju — dokazala da postoje sporne tačke između ideološki različitih stranaka.
Sekretar OVP-a, Kristijan Štoker, okrivio je određenu frakciju „snaga koje gledaju unazad” među socijaldemokratama koje nisu uspele da naprave kompromis u vezi sa Neos idejama.
Nije jasno šta bi dalje moglo da se desi jer Nehamerova stranka i SPO sada imaju najmanju moguću većinu u parlamentu — sa 92 od 183 mesta.
Reisinger je nagovestila da će pregovori između ÖVP-a i SPÖ-a biti nastavljeni, rekavši da je njena stranka i dalje spremna da podrži u parlamentu političke tačke koje su već bile dogovorene tokom dosadašnjih razgovora.
Ptičiji grip je stigao: Kako mediji postavljaju pozornicu za novu epidemiju https://t.co/YA1axS2fd8
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) December 31, 2024
Novi izbori, međutim, nisu sasvim isključeni. Desničarska FPO je odmah pozdravila takvu mogućnost jer istraživanja javnog mnjenja pokazuju da je njihova podrška samo rasla od izbora. U istraživanju koje je naručio list Der Standard, FPO je povećao svoju podršku na 35% glasova prema potencijalnim glasačima u decembru.
Generalni sekretar FPO-a Mihael Šnedlic pozvao je Nehamera da prihvati ono što je nazvao izbornim porazom i upozorio na još jednu trostranačku koaliciju po „nemačkom modelu” — misleći na zavađenu trostranačku koaliciju u susednoj Nemačkoj koja se raspala pre isteka svog zakonodavnog mandata prošle godine.
FPO i njen lider, Hebert Kikl, kandidovali su se na antiimigracionoj i uglavnom evroskeptičnoj platformi obećavajući da će se pozabaviti ilegalnom imigracijom i konstantno visokom stopom inflacije u Austriji.
Ostale stranke su odbile da sarađuju sa Kiklom zbog prethodno navedenog i zbog njegovog protivljenja vakcinaciji i zatvaranju tokom pandemije.
Opozicione stranke su se u velikoj meri udružile da Kikl ne bi ušao u vladu. Kikl je, zauzvrat, u više navrata označio koalicione rasprave kao „gubitnički haos“.
Umesto novih izbora, dve veće stranke bi mogle da napreduju u diskusijama ili da žele da angažuju zelene koji se zalažu za zaštitu životne sredine kao trećeg partnera.
Nehamerova odlazeća vlada je trenutno u koaliciji sa OVP-om i Zelenima – dvema ideološki različitim partijama koje se često nisu slagale.