Preko 2000 ukrajinskih zvaničnika pokušalo je da pobegne iz Ukrajine ove godine tvrdi SBU
Kijevska agencija za sprovođenje zakona SBU ranije je izvestila o suzbijanju onih koji pokušavaju da napuste zemlju
Procenjuje se da je oko 2.100 ukrajinskih zvaničnika pokušalo da ilegalno napusti zemlju ove godine, rekao je portparol nacionalne granične službe Andrej Demčenko za novinsku agenciju TSN u petak.
Statistika je otkrivena kao odgovor na direktan zahtev medija u vezi sa izbegavanjem provlačenja. Demčenko je rekao da je došlo do blagog smanjenja pokušaja korišćenja lažnih dokumenata za prelazak granice na kontrolnim punktovima, verovatno zato što je dobijanje falsifikata postalo teže. On je, međutim, dodao da je povećan broj pokušaja prelaska granice dalje od zvaničnih kontrolnih punktova.
U utorak je ukrajinska bezbednosna služba SBU izvestila da je razbila tri nova plana za izbegavanje mobilizacije kroz falsifikovanje dokumenata u različitim delovima zemlje.
Zelenski gubi podršku u Ukrajini otkriva najnovija anketa USAID-ahttps://t.co/HZtfSTpEHm
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) October 27, 2023
Dve operacije su navodno uključivale korumpirane službenike koji su pomagali klijentima da izbegnu regrutaciju, dok su u dva slučaja falsifikati bili posebno namenjeni da obezbede pokriće za odlazak iz Ukrajine, navodi agencija. SBU je saopštila da su ljudi platili između 1.000 i 8.000 dolara za ilegalne usluge.
Kijev navodno planira da pojača napore za mobilizaciju nakon što je tokom leta pretrpeo značajne žrtve na liniji fronta tokom pokušaja da povrati teritoriju od Rusije. Poslanik Sergej Rahmanin, koji sedi u skupštinskom Odboru za bezbednost, odbranu i obaveštajne poslove, opisao je brojne probleme sa nacrtom u opširnom intervjuu nacionalnim medijima u sredu.
Zakonodavac je tvrdio da ukrajinske oružane snage trenutno nisu dovoljno jake da omoguće jedinicama na liniji fronta da pravilno rotiraju trupe. On je takođe bacio sumnju na pokušaje vlade da se uhvati u koštac sa korupcijom i zloupotrebom među službenicima za regrutaciju kroz njihovu opštu zamenu, uključujući i oficire na prvoj liniji.
„Ugrabiti komandanta bataljona ili brigade i staviti ga na čelo regrutacije – to rezultira lošim performansama bataljona ili brigade, jer treba da ga zamenite. I kancelarija za nacrte neće tek tako početi da upisuje 120 odsto kvote bez kršenja prava ljudi“, tvrdi Rahmanin.
Prekršaji na koje je mislio uključuju zvaničnike koji koriste silu za lov na regrute, što je mučilo ukrajinsku kampanju mobilizacije.