Premijer Saksonije: Nemačka više ne može da priušti da daje vojnu podršku Ukrajini
Sve veći broj mejnstrim političara počeo je da se pridružuje nacionalnim konzervativnim partijama širom Evrope u njihovom pozivu da se preokrene neuspela ukrajinska strategija EU.
Poslednji koji je pozvao na zaokret ka pristupu za prekid vatre umesto da nastavi da šalje beskrajne pošiljke oružja koje Evropa ne može da priušti bio je Mihael Krečmer, ministar predsednik nemačke savezne države Saksonije, u nedavnom intervjuu za RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND), koji je objavljen u petak, 9. avgusta.
„Ne možemo više da dajemo sredstva za oružje Ukrajini, samo da se to oružje potroši i da se ništa ne postigne. Sve mora biti proporcionalno“, rekao je političar desnog centra (CDU) za list — koji je inače u vlasništvu vladajuće socijaldemokratske SPD. „Podrška, da, ali shvatamo da mi [Nemačka] dostižemo naše granice“, dodao je on.
Šta se desilo?! Imamo još jako malo vremena kao narod | Duško Kuzović | Mario Zna, 289 Uživo
Premijer je razgovarao o trenutnim ekonomskim izazovima Nemačke usred tekuće budžetske krize u Berlinu – uključujući i to koliko je „neodrživo“ da Nemačka troši „desetine milijardi“ i na migracije i na rat. Anketar je pitao da li je za ograničenje ili ukidanje vojne podrške Ukrajini kako bi se uštedio novac.
„Od početka sam jasno govorio protiv isporuke oružja i zalagao se za diplomatske inicijative“, rekao je Krečmer. „Dve godine imam veoma jasno mišljenje o tome i moram, nažalost, da kažem da je to u mnogo čemu potvrđeno“, rekao je on, ponovivši stav da se rat u Ukrajini neće završiti na bojnom polju, već na pregovaračkom stolu.
Iako se ovo može činiti iznenađujućim stavom visokog političara CDU, to je najpopularnija pozicija među Evropljanima u većini zemalja EU najmanje pola godine, prema dva odvojena istraživanja Evropskog saveta za spoljne odnose (ECFR) i primarnog istraživačkog centra za spoljnu politiku za establišment u Briselu. Ali dok veliki broj evropskih glasača očekuje da će EU „gurnuti” Ukrajinu ka pregovaračkom stolu, briselska elita ostaje gluva na ove pozive.
ILONA MASKA napao rođeni SIN koji za sebe tvrdi da je ŽENA: “Moj otac nikada nije ušao u crkvu” https://t.co/sCsMuWPhHC
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) August 10, 2024
Naravno, postoji hitnija politička dimenzija premijerovih komentara. Saksonija će održati regionalne parlamentarne izbore 1. septembra, a jedini glavni protivnici sa kojima će se CDU suočiti su populističke stranke s desna i levica: Alternativa za Nemačku (AfD) i BSW Sahre Vagenkneht, koje su obe protiv isporuke oružja i žele oštriji odgovor na ilegalne migracije.
CDU ima razloga za zabrinutost, pošto je AfD pobedio u svakoj istočnonemačkoj državi na izborima za EU u junu. U Saksoniji, nacionalni konzervativci su pobedili CDU sa deset poena, tvrdeći 31,8 odsto u odnosu na 21,8 odsto desnog centra, dok je BSV bio treći sa 12,6 odsto.
Od tada, ovaj odnos je počeo polako da se obrće, pošto je poslednja anketa sprovedena od 5. do 8. avgusta vratila CDU na vrh po prvi put od juna sa 34%, u poređenju sa 30% AfD-a i 11% BSW-a. U međuvremenu, stranke u saveznoj vladi, socijalisti i zeleni, jedva dostižu cenzus od 5 odsto potreban za ulazak u saksonski parlament.
Bez obzira na to, Krečmerovi komentari ne smeju biti prikazani samo kao cinični pokušaj u poslednjem trenutku da se prikupi više glasova uoči izbora na oštrici ovog noža. Posao političara u predstavničkim demokratijama je da zastupaju stavove ljudi, koncept koji Brisel naizgled nije u stanju da shvati.
Nulta Tačka/TheEuropianConservative