Prijavi komšiju: U Americi počela hapšenja stanovnika koji objavljuju „obmanjujući“ sadržaj na društvenim mrežama
Država Mičigen naredila je stanovnicima da prijave komšije koji objavljuju „obmanjujući“ sadržaj na mreži, kako bi policija mogla da uhapsi prestupnike kako bi zaustavila širenje „dezinformacija o izborima“.
Državni sekretar demokrata Mičigena, Džoselin Benson, predvodi kampanju, a u dokumentu iz njene kancelarije navodi se adresa e-pošte koju ljudi mogu da koriste da prijave svoje komšije. Stanovnicima se kaže da paze na one oko sebe i prijave sve što vide ili čuju za šta veruju da je „dezinformacija“ – a čak im se kaže da uključe i sliku ako mogu.
Naturalnews.com izveštava: Dokument „Dezinformacije o izborima“ koji je objavio Državni izborni biro navodi takozvane pretnje „zdravoj demokratiji“. Oni tvrde da dezinformacije o pravima birača i izbornom procesu mogu predstavljati ozbiljnu pretnju po bezbednost izbora.
Država takođe upućuje građane da traže medije koji štampaju „istinite“ priče, što zvuči kao šifrovana reč za priče koje podržavaju njihove željene narative. Na primer, oni navode levičarske sajtove za proveru činjenica Snopes, FactCheck.org i PolitiFact kao „pouzdane, proverene nestranačke informacije“, zajedno sa sopstvenim sajtom „SOSFactCheck“ u Mičigenu. Biro tvrdi da može da razotkrije takozvane teorije zavere i da proveri „tačnost političkog govora” pored debata, izjava, oglasa i intervjua.
Mičigen je ista država čiji je državni tužilac nedavno zapretio da će krivično goniti jednog stanovnika zbog širenja onoga što smatraju „obmanjujućim ili lažnim“ izbornim informacijama. Ovo se navodi u pismu koje je primila stanovnica grada Rosa Keri Lin Elief nakon što je 12. juna izrazila zabrinutost zbog promena biračkih mesta.
„Potpuno vakcinisana“ doktorka „iznenada“ preminula od moždanog udara u 32. godini https://t.co/vvkckZ1dHW
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) August 8, 2024
Pismo „prekini i odustani“ datiralo je 24. jul i sadržalo je pretnju tužbom od strane državnog tužioca Mičigena Dejna Nesela. U njemu se navodi: „Naša kancelarija je primetila da ste putem internet sajtova širili obmanjujuće ili lažne informacije o izborima u vezi sa biračkim mestima u naselju Ros.
U pismu se upozorava: „Ovim vam se naređuje da PRESTANETE I ODUSTANETE od upotrebe onlajn platformi kako ne biste nastavili sa širenjem lažnih ili obmanjujućih informacija u vezi sa biračkim mestima u naselju Ros. Nepoštovanje ovog obaveštenja može dovesti do krivičnog gonjenja.”
Elief je za The Federalist rekla: „Samo sam razmišljala: ’Oni će me goniti zbog ovoga?‘ Verovatno čuju jednu stranu priče.“
U pismu joj je takođe naloženo da „ukloni“ sve „lažne ili obmanjujuće informacije“ sa „svih platformi“. Zatim je uklonila svoje postove u kojima je izrazila zabrinutost zbog toga što lokalni zvaničnici menjaju biračka mesta bez ispunjavanja zakonske obaveze da obaveste javnost najmanje 60 dana unapred.
U pismu se tvrdi da je prekršila statut koji zabranjuje svaki „pokušaj, putem mita, pretnje ili drugih koruptivnih sredstava, bilo direktno ili indirektno, da utiče na birača da da svoj glas, ili da ga odvrati od toga, ili prekidanje birača u davanju svog glasa na bilo kojim izborima održanim u ovoj državi.”
Požalila se da joj nije data prilika da pojasni svoju izjavu i da joj nisu date kontakt informacije za razgovor o nameri njenog posta.
Ona veruje da ju je neko ko živi u gradu koji se ne slaže sa njenim političkim stavovima prijavio kao deo Bensonove nedavne kampanje da „ljude pozove odgovornost za širenje laži o izborima“.
Predsedavajući „Fer izbora“ u Mičigenu Patris Džonson veruje da je ovo samo početak mnogo šireg napora cenzure usmerenog na utišavanje političkih neslaganja.
„Ovo pokušava da ućutka ljude pred izbore. To očigledno pokušava da uguši učešće građana“, rekla je ona. „Kao da sledeća generacija iz 1984. dolazi ovde.”