Priznati svetski naučnici POTVRDILI: Radijacija od mobilnih telefona i Wifi-ja IZAZIVAJU RAK
Četiri vodeća svetska naučnika pronašla su nepobitne dokaze da radio-frekventno (RF) zračenje izaziva rak kod ljudi.
Naučnici — uključujući bivšeg direktora američkog Nacionalnog toksikološkog programa (NTP) — objavili su prošlog meseca pregled najnovijih studija o efektima elektromagnetnog zračenja (EMR) i RF zračenja na ljude, kao i epidemiološke dokaze o raku. na RF zračenje od upotrebe mobilnog telefona.
Defender izveštava: Autori su zaključili da postoje „značajni naučni dokazi“ da „RF zračenje izaziva rak, endokrinološke, neurološke i druge štetne zdravstvene efekte“ — i da američka Federalna komisija za komunikacije (FCC) nije uspela da zaštiti javno zdravlje.
Oni su optužili FCC da ignoriše „ Princip predostrožnosti “, koji se obično koristi u toksikologiji, kao i kriterijume Bredford Hila , skup principa koji se obično koriste u epidemiologiji za uspostavljanje uzročne veze, u proceni rizika od RF zračenja.
„Ovaj članak je jasan poziv na prevenciju i mere predostrožnosti“, rekla je Devra Davis, dr, MPH , toksikolog i epidemiolog koji je koautor rada.
„Sada znamo dovoljno da preduzmemo korake da smanjimo izloženost ovome. … Vreme je,” rekla je Dejvis, koji je takođe osnivač i predsednik Environmental Health Trust- a, i osnivački direktor Centra za onkologiju životne sredine i Instituta za rak Univerziteta u Pitsburgu.
Ostali autori rada su:
Paul Ben Ishai, Ph.D. , fizičar na Univerzitetu Ariel u Izraelu.
Hugh Tailor, MD , profesor i šef odeljenja za akušersku ginekologiju i reproduktivne nauke na Medicinskom fakultetu Jejla .
Linda Birnbaum, dr. , toksikolog i bivši direktor Nacionalnog instituta za zdravstvene nauke Nacionalnog instituta za zdravlje i NTP.
Birnbaum i Tejlor su članovi Nacionalne medicinske akademije SAD , najvećeg nacionalnog udruženja istaknutih istraživača.
Dejvis je bila osnivački direktor Odbora za studije životne sredine i toksikologiju Nacionalnog istraživačkog saveta SAD za Nacionalnu akademiju nauka , privatnog društva istaknutih naučnika.
Kumulativno, četiri autora su objavila više od 1.600 recenziranih članaka.
Dejvis je za The Defender rekla da postoji „mnoštvo“ eksperimentalnih i epidemioloških dokaza koji uspostavljaju uzročnu vezu između EMR-RF i raka.
Studije su takođe pokazale da EMR/RF može izazvati oštećenje DNK i da može negativno uticati na razvoj fetusa i endokrini sistem.
„EMF/RF funkcioniše kao klasični endokrini disruptor narušavajući i muške i ženske reproduktivne funkcije“, rekli su autori.
Oni su istakli da su viši savetnici Svetske zdravstvene organizacije, uključujući dr Lenarta Hardela , rekli da ako se RF zračenje proceni na osnovu aktuelnijih studija, ono bi verovatno bilo nadograđeno na verovatan — ako nije potvrđen — kancerogen za ljude .
Dejvis je rekla da je list članak o „znameniti” – „ali da je orijentir izgrađen na ramenima brojnih drugih”, dodala je ona.
Mnogi istraživači — uključujući Džejmsa Lina, dr. , Louis Slesin, Ph.D. , Joel Moskovitz, Ph.D. , Lennart Hardell , MD, Ph.D., Cindi Sage , MA i dr David Carpenter — su „nemilosrdno“ radili na pitanju RF zračenja, rekla je ona.
„Naučnici povezani sa industrijom“ iskrivljuju javni diskurs o RF zračenju
Prema autorima, javni diskurs o RF zračenju je izobličen nekim „fundamentalno pogrešnim“, ali široko objavljenim izveštajima — koje su napisali „naučnici povezani sa industrijom“ — koji navodno pokazuju „nema rizika po zdravlje“.
Rad je evoluirao iz autorskih diskusija o „nekoliko recenziranih radova koji su pružili pristrasnu analizu, a pre svega recenziju iz 2021. koju je napravio David Robert Grimes , dr. objavljeno u JAMA Oncologi“, rekla je Dejvis za Microwave News .
„Imperativ je insistirati na potpunoj slici dokaza, a ne na pobeljenoj ili iskrivljenoj verziji koja se trenutno promoviše“, rekli su autori.
Potrebno je više nezavisnih istraživanja o RF zračenju — bez pristrasnosti od strane telekom industrije. Bez toga, autori su rekli: „Mi efektivno sprovodimo nekontrolisani eksperiment na sebi, našim porodicama i našoj deci.
Autori su takođe kritikovali Američku administraciju za hranu i lekove (FDA) što je odbacila mnoge studije koje su pokazale štetne efekte RF zračenja, uključujući NTP studiju od 30 miliona dolara urađenu 2018. godine , koja je pokazala „ jasan dokaz “ da je elektromagnetno zračenje povezano sa rak i oštećenje DNK.
Prema Dejvisovoj, FDA je odbacila NTP studiju bila „duboko manjkava“ i „duboko licemerna“.
FDA je 1999. godine zatražila NTP studiju zračenja mobilnih telefona, rekla je ona. Zvaničnici FDA su bili blisko uključeni u pregled planova dizajna studije.
„Onda kada su rezultati izašli i nekim ljudima se to nije dopalo, FDA je počela da odbacuje sopstvenu studiju“, rekao je Dejvis.
Dejvisova je rekla da je današnja naučna i regulatorna bitka oko RF zračenja podsetila nju i njene koautore na raniju bitku oko duvana.
„Bili smo tamo u prvim danima kada je – verovali ili ne – 70% hirurga pušilo. A 1970-ih i 1980-ih, duvanska industrija je dala Nacionalnom institutu za rak 11 miliona dolara da prouči kako da napravi sigurnu cigaretu“, rekao je Dejvis.
Postojala je naučna debata „koja je trajala godinama duže nego što je trebalo“ o tome da li je duvan bezbedan za okruženje dece.
„Godine 1983, kada sam bio izvršni direktor Odbora Nacionalne akademije nauka za studije životne sredine i toksikologiju , sastavili smo komisiju da odgovorimo na pitanje da li je u redu pušiti u avionima“, rekla je Dejvis.
U to vreme, to je bilo naučno pitanje, rekla je ona, dodajući da je komitet — nakon pregleda istraživanja — postao prvi u svetu koji je izdao zabranu pušenja u avionima.
Dejvis je rekla da su naučnici i javnost shvatili da su studije koje sugerišu da je duvan bezbedan „proizvedena” od strane duvanske industrije — a ista stvar se sada dešava sa RF zračenjem i telekomunikacijskom industrijom, dodala je ona.