Procureli dokument pokazuje zemlje EU koje žele da zabrane razmenu privatnih poruka
Procurelo istraživanje Evropskog saveta o stavovima o enkripciji zemalja članica pokazalo je da Španija snažno podržava zabranu end-to-end enkripcije, meru koja je predložena za borbu protiv širenja materijala o seksualnom zlostavljanju dece (CSAM), ali bi ukinula privatnost za sve građani.
Predloženi zakon bi zahtevao da tehnološke platforme skeniraju šifrovane komunikacije, na šta su tehnički stručnjaci upozorili da nije moguće bez razbijanja enkripcije.
Prema dokumentu do kojeg je došao Wired, pozicija Španije oko enkripcije je najradikalnija.
„U idealnom slučaju, po našem mišljenju, bilo bi poželjno zakonski sprečiti pružaoce usluga sa sedištem u EU da primenjuju end-to-end enkripciju“, rekli su predstavnici Španije.
Enkripcija obezbeđuje da samo pošiljalac i primalac mogu da vide sadržaj poruke. Čak ni vlasnik platforme nema pristup sadržaju.
Od 20 zemalja članica predstavljenih u anketi, 15 podržava zabranu komunikacije s na taj način, navodi se u izveštaju.
Poljska je predložila uvođenje mera koje bi sudu omogućile da ukine enkripciju i da roditeljima bude dozvoljeno da dešifruju komunikaciju svoje dece.
„Od najveće je važnosti da se u Uredbi CSA obezbedi jasna formulacija da end-to-end enkripcija nije razlog da se ne prijavi CSA materijal“, rekli su predstavnici Hrvatske.
Rumunija je rekla: „Ne želimo da E2EE enkripcija postane ’bezbedno utočište’ za zlonamerne aktere…“
Dr Butar koji je izjavio da su ga otrovali posle velikog intervjua za CNN, preminuo!https://t.co/7V7CKav9ty
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) May 24, 2023
Slovenija je rekla: „Naredbe za otkrivanje moraju nužno važiti i za mreže sa enkripcijom“.
Irska i Danska žele da se poruke skeniraju za CSAM bez zabrane end-to-end enkripcije, što nije moguće. Holandija je saopštila da je moguće skenirati sadržaj na uređaju pre nego što se pošalje kao šifrovan primaocu.
„Postoje… tehnologije koje mogu omogućiti automatsko otkrivanje CSAM-a, dok istovremeno ostavljaju end-to-end enkripciju netaknutom“, rekli su predstavnici zemlje.
Drugi poput Mađarske i Kipra podržali su predlog jer bi pomogao sprovođenju zakona.
Italija, Nemačka, Finska i Estonija takođe ne podržavaju enkripciju od kraja do kraja. Nemačka je rekla da neće podržati zakon koji dozvoljava tehnologije koje bi zaobišle, modifikovale ili ometale enkripciju.
Finska je rekla Evropskoj komisiji da pronađe rešenja za borbu protiv CSAM-a bez podrivanja enkripcije.
Estonija je upozorila da bi prisiljavanje kompanija da skeniraju šifrovane poruke rezultiralo izlaskom kompanija sa evropskog tržišta.
Italija je rekla da će predlog „predstavljati opštu kontrolu nad svom šifrovanom korespondencijom poslatom putem interneta“.