Procureli telefonski pozivi koji otkrivaju šta se zaista desilo u Buči
Ukrajinski i strani mediji optužili su ruske trupe za ubijanje civila u Buči i drugim gradovima oko glavnog grada Ukrajine, Kijeva, tokom prošlog meseca. Međutim, čini se da su snimci telefonskih poziva koje je dobio RT u suprotnosti sa navodima i daju drugačiju sliku situacije na terenu.
RT nije mogao nezavisno da proveri autentičnost snimaka. U onome što izgleda kao snimak telefonskog poziva putem satelita, navodni reporter identifikovan samo kao ‘Simon’ kaže svojim kolegama da je posetio Borođanku – grad oko 25 kilometara severozapadno od Buče – i da „na ulicama nema tela uopšte“, suprotno onome što je trebalo da očekuje.
Grad je „snažno granatiran“, kaže Sajmon, „ali ovde uopšte nema dokaza o bilo kakvoj zloupotrebi pravila ratovnja“. Čovek tvrdi da su on i njegova ekipa intervjuisali više stanovnika koji su rekli da su ruske trupe bile veoma prijateljske i da su im dale hranu, vodu i druge zalihe. „I za to smo dobili izjave pred kamerom“, dodaje on.
„Ne znam o čemu je tužilac govorio, ali ništa slično nismo videli. To je potpuno drugačija slika“, rekao je Sajmon na snimku, dodajući da je francuski novinar možda video telo nekoga ubijenog granatiranjem, ali „bez pogubljenja“.
Navodni izveštač završava poziv rekavši da se vraća u Buču, da „pokuša da pronađe još neke dokaze o ubistvima, ali ovde nema dokaza za bilo šta od toga“.
Ukrajina je optužila Rusiju za ubistvo preko 400 civila u Buči pre nego što se prošle nedelje povukla iz grada u blizini Kijeva. SAD i njihovi saveznici podržali su tvrdnje Kijeva, navodeći ih kao razloge za uvođenje dodatnih sankcija Rusiji.
Moskva je kategorički negirala optužbe, rekavši da su se ruske trupe povukle iz grada 30. marta, a da su se tvrdnje o ubistvima pojavile tek četiri dana kasnije – nakon što su ukrajinske snage bezbednosti i TV kamere stigle u grad.
Drugi snimak do kojeg je došao RT pretpostavlja se da sadrži razgovor dvojice zvaničnika ukrajinske službe bezbednosti (SBU). Oni razgovaraju o situaciji u Kuhariju, gradu oko 60 kilometara severozapadno od Buče, i čini se da su njihovi stavovi u suprotnosti sa preovlađujućim medijskim narativom koji dolazi iz Kijeva i prestonica NATO-a.
„Od 24. marta do 3. aprila, nakon što smo oterali ’orke’ odavde“, kaže osoba identifikovana samo kao Sergej Anatoljevič, razgovarajući sa nekim po imenu Lesogor i koristeći pogrdni ukrajinski izraz za Ruse. „Nakon što je jedinica koja ih je izbacila krenula dalje, iz Malina je došla teritorijalna odbrana… i za to vreme pljačkala. Opljačkali su sve što su mogli. Razvaljivali vrata, sve. Otvoreni su sefovi, ukradeni su automobili. Natrpali su kola svime što je vredelo i odneli“, dodaje on.
„Ispostavilo se da ’moskali’ nisu uzeli ništa, ali su naši ušli i opljačkali sve“, dodaje Sergej Anatoljevič, koristeći još jedan pogrdni izraz za Ruse. Malin je obližnji grad jugozapadno od Kukarija, koji drži ukrajinska vojska.
Kada Lesogor pita koja jedinica je pljačkala, Sergej Anatoljevič odgovara da niko zapravo ne zna. „Neki kažu Volinjski, drugi kažu neko drugi“, kaže on, misleći na region u zapadnoj Ukrajini.
Moskva je sprovela specijalnu operaciju krajem februara, nakon neuspeha Ukrajine da primeni uslove sporazuma iz Minska potpisanih 2014. godine što je dovelo do konačnog priznanja Donbas republika Donjecka i Luganska od strane Rusije. Protokol iz Minska uz posredništvo Nemačke i Francuske bio je osmišljen da reguliše status regiona unutar ukrajinske države.
Rusija sada zahteva da se Ukrajina zvanično proglasi neutralnom zemljom koja se nikada neće pridružiti vojnom bloku NATO-a koji predvode SAD. Kijev insistira da je ruska ofanziva bila potpuno ničim izazvana i demantovao je tvrdnje da je planirao da silom ponovo preuzme dva regiona.
MARIO ZNA i DRAGAN VUJIČIĆ- Imaju TRI virusa spremna za JESEN- Bajdena će zameniti Mišel Obama
Nulta Tačka/RT