Procureo Izraelski plan za etničko čišćenje Gaze
Izraelski kulturni časopis Mekovit objavio je 28. oktobra dokument koji je izdalo izraelsko ministarstvo obaveštajnih službi u kojem se preporučuje okupacija Gaze i potpuni transfer njenih 2,3 miliona stanovnika na egipatsko Sinajsko poluostrvo.
Dokument, objavljen 13. oktobra, identifikuje plan za prebacivanje svih stanovnika Pojasa Gaze na Severni Sinaj kao poželjnu opciju među tri alternative u pogledu budućnosti Palestinaca u Gazi na kraju trenutnog rata između Izraela i Hamasa.
U dokumentu se preporučuje da Izrael tokom rata evakuiše stanovništvo Gaze na Sinaj, uspostavi gradove sa šatorima i nove gradove na severnom Sinaju za smeštaj deportovanog stanovništva, a zatim stvori zatvorenu bezbednosnu zonu koja se proteže nekoliko kilometara unutar Egipta. Deportovanim Palestincima neće biti dozvoljeno da se vrate u bilo koje oblasti blizu izraelske granice.
Postojanje dokumenta ne znači nužno da izraelski bezbednosni establišment sprovodi njegove preporuke.
Ministarstvo za obaveštajne poslove, na čijem je čelu Gila Gamliel iz partije Likud, ne kontroliše nijednu izraelsku obaveštajnu agenciju, već samostalno priprema studije i dokumente o politici, koje se dele na razmatranje vladi i njenim bezbednosnim telima.
Međutim, nedavne izjave zvaničnika izraelske vlade i akcije izraelske vojske u Gazi sugerišu da se plan zaista sprovodi. Od 7. oktobra, izraelski zvaničnici su u više navrata upozoravali Palestince da se presele u južnu Gazu pre predstojeće kopnene invazije.
Izrael je uveo potpunu opsadu Gaze, prekinuvši hranu, vodu, gorivo i struju. Opsada, u kombinaciji sa intenzivnim izraelskim bombardovanjem u kojem je ubijeno preko 8.000 Palestinaca, većinom žena i dece, preti da Gazu učini nenastanjivom.
Zvaničnik Ministarstva obaveštajnih poslova potvrdio je da je dokument od deset stranica autentičan, ali da „nije trebalo da dospe u medije“, primetio je Mekovit.
Prema rečima jednog desničarskog aktiviste, dokument iz Ministarstva obaveštajnih poslova procurio je član Likuda. Curenje dokumenta bio je pokušaj da se sazna da li je „javnost u Izraelu spremna da prihvati ideje o transferu iz Gaze”.
Ovo se krije! Svedočenja od 7. oktobra otkrivaju da je izraelska vojska gađala sopstvene građane pa čak i svoje vojne baze- https://t.co/Jyox2X4DtZ
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) October 30, 2023
Dokument nedvosmisleno i eksplicitno preporučuje da se izvrši premeštaj civila iz Gaze kao željeni ishod rata.
Plan transfera je podeljen u nekoliko faza: u prvoj fazi stanovništvo u Gazi mora biti prisiljeno da se preseli u južnu Gazu, dok će se izraelski vazdušni udari fokusirati na ciljeve u severnoj Gazi.
U drugoj fazi počeće kopneni ulazak izraelske vojske u Gazu, što će dovesti do zauzimanja čitavog pojasa, od severa do juga, i „čišćenja podzemnih bunkera od boraca Hamasa“.
U isto vreme kada je Pojas Gaze okupiran, građani Gaze će se preseliti na egipatsku teritoriju i biće sprečeni da se trajno vrate.
„Važno je ostaviti saobraćajne trake prema jugu upotrebljivim, kako bi se omogućila evakuacija civilnog stanovništva prema Rafi“, navodi se u dokumentu.
U dokumentu se preporučuje započinjanje posvećene kampanje koja će „motivisati“ stanovnike Gaze „da pristanu na plan“ i naterati ih da se odreknu svoje zemlje.
Stanovništvo Gaze treba da bude uvereno da se „Alah pobrinuo da izgubite ovu zemlju zbog vođstva Hamasa – nema izbora nego da se preselite na drugo mesto uz pomoć Vaše muslimanske braće“, navodi se u dokumentu.
Dalje, plan navodi da vlada mora pokrenuti kampanju za odnose s javnošću koja će promovisati program transfera zapadnim državama na način koji ne promoviše neprijateljstvo prema Izraelu ili narušava njegovu reputaciju. Deportacija stanovništva iz Gaze mora biti predstavljena kao neophodna humanitarna mera za dobijanje međunarodne podrške. Takva deportacija bi mogla biti opravdana ako bi dovela do „manjeg broja žrtava među civilnim stanovništvom u poređenju sa očekivanim brojem žrtava ako ostanu“, navodi se u dokumentu.
U dokumentu se takođe navodi da bi SAD trebalo da izvrši pritisak na Egipat da primi stanovnike Gaze i da ohrabri druge evropske zemlje, a posebno Grčku, Španiju i Kanadu, da pomognu u prihvatanju i nastanjivanju izbeglica koje će biti evakuisane iz Gaze.
Konačno, u dokumentu se tvrdi da će, ukoliko stanovništvo Gaze ostane, biti „mnogo pogibija Arapa” tokom očekivane okupacije Gaze od strane izraelske vojske, a to će narušiti međunarodni imidž Izraela čak i više od deportacije stanovništva. Iz svih ovih razloga, preporuka Ministarstva obaveštajnih službi je da se promoviše trajno prebacivanje svih Palestinaca u Gazi na Sinaj.