
Procurili FBI dokumenti: Zataškavanje istine o laptopu Hantera Bajdena
FBI dokumenti otkrivaju da je biro uveo „zabranu govora” o eksplozivnoj priči New York Post-a o laptopu Hantera Bajdena, iako su agenti znali da je priča autentična.
Pored dokaza o Hanterovom ličnom razvratu, laptop je otkrio i umešanost Džoa Bajdena u sporne strane poslovne aranžmane njegovog sina.
U prepisci koju je u utorak objavio Odbor za pravosuđe Predstavničkog doma, vidi se da je FBI čak i sopstvenim analitičarima zabranio da potvrde autentičnost laptopa pre nego što su društvene mreže počele da cenzurišu priču.
Gospodari života i smrti: Vreme je za najopasniju priču ikada | Goran Jeremić | Mario Zna, 323 Uživo
Zataškavanje na najvišem nivou
Oktobra 2020, kada je New York Post objavio svoju prvu priču o sadržaju laptopa, FBI zvaničnici su izdali naređenje agentima: „Molimo vas da ne diskutujete o Bajdenovoj stvari.“
U ranijim prepiskama vidi se kako agenti Laura Dehmlou, Bredli Benavides i Džejms Denehi raspravljaju o tekstu.
„Pratite li izveštavanje o laptopu?” pitala je Dehmlou, na šta su Benavides i Denehi odgovorili potvrdno.
Kasnije, neimenovani agenti razmenjuju poruke poput: „Pravi odgovor – niko sa ovog grupnog poziva nije ovlašćen da komentariše priču New York Post-a” i „Niko nije ovlašćen da komentariše.”
Jedan agent je čak upitao da li je njegov kolega „opomenut” zato što je zamalo otkrio društvenim mrežama da je laptop autentičan. Odgovor je glasio: „Da, ali neće da zaćuti.”
Nekoliko sati kasnije, agentima je ponovljeno da im je zabranjeno da komentarišu priču, uz poruke poput: „Zvanični odgovor – bez komentara.”
Ako su vesti lažne—zamislite kakva je onda istorija?! 🗞⏳ https://t.co/QcCaVbSR0p
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) March 31, 2025
FBI znao da je laptop autentičan još 2019, ali je ćutao
U ranije transkribovanom razgovoru sa Dehmlou otkriveno je da je tokom jednog Zoom sastanka sa predstavnicima društvenih mreža FBI agent prekinut pre nego što je mogao da potvrdi da je laptop autentičan i da se već nalazi u posedu biroa.
FBI je još 2019. godine potvrdio autentičnost laptopa tako što je njegov serijski broj uporedio sa Hanterovim iCloud podacima, potvrdila je FBI agent Erika Jensen tokom Hanterovog krivičnog suđenja 2024. godine.
Uprkos ovoj potvrdi, FBI je ostao tih dok su društvene mreže raspravljale da li je priča New York Post-a deo ruske dezinformacione kampanje.
Vredno pažnje je i to da je FBI nekoliko nedelja ranije upozorio društvene mreže na moguću „hakovanu i procurelu” priču o predsedničkim izborima 2020, što je mnoge navelo da pogrešno povežu to upozorenje sa Bajdenovim laptopom.
Šta je laptop otkrio?
Dokumenti i mejlovi sa laptopa otkrivaju da Hanter Bajden nije platio milione dolara poreza, konzumirao je droge, plaćao prostitutke i vodio ono što republikanci nazivaju „šemom trgovine političkim uticajem”, gde se prodavao pristup ili makar iluzija pristupa Džou Bajdenu u zamenu za novac.
Prema sadržaju laptopa, 10% ovih isplata bilo je namenjeno „Velikom momku” – termin za koji je bivši Hanterov poslovni partner Devon Arčer potvrdio da se odnosi na Džoa Bajdena.
Džozef Bajden je pobedio na izborima 2020. godine, a pre nego što je napustio Belu kuću 2025, izdao je opštu amnestiju za svog sina i članove svoje porodice, pokrivši sve prekršaje počinjene između 2014. i 2025.
FBI je znao – ali je ćutao.