Profesor prava sa Harvarda analizira 4 Trampove optužnice: „To ništa ne znači“
Alan Deršovic, profesor prava na Pravnom fakultetu Harvard, rekao je da najnovija optužnica protiv bivšeg predsednika Donalda Trampa, a možda čak i trojice drugih, ne znači ništa.
„Pre svega, niko uopšte ne bi trebalo da shvati ozbiljno da je postojala optužnica velike porote“, rekao je gospodin Dershovic za Foks njuz u ponedeljak uveče. „To ništa ne znači, tužilac ga je optužio, najbolji dokaz za to je bio na sajtu pre nego što je velika porota uopšte glasala“.
Rojters je bio prvi koji je izvestio da je sud u Džordžiji objavio, a zatim uklonio, dve stranice na kojima se navodi nekoliko tačaka optužbe protiv predsednika Trampa, dok je velika porota još uvek saslušavala svedoke u vezi sa osporavanjem izbornih rezultata 2020. Na kraju, bivši predsednik i 18 drugih saučesnika optuženi su po ukupno 41 tački, uključujući i reketiranje.
Deršovic veruje da je „cela strategija“ u četiri tekuća slučaja protiv predsednika Trampa osmišljena da „dobije osudu pre izbora, čak i ako će izgubiti u žalbenom postupku“.
„Učio sam svoje studente, mnoge buduće tužioce, da ako pokrenete slučaj RICO, to povećava vaše šanse da dobijete suđenje i izgubite u žalbenom postupku, ista stvar važi i za zaveru i druge slučajeve koji uključuju mentalna stanja“, rekao je on. Ovi slučajevi zahtevaju krivično gonjenje da bi se u mnogim slučajevima dokazalo da je predsednik Tramp imao koruptivnu nameru i da je izvršio svoje radnje verujući da je zapravo izgubio izbore.
„Dakle, sva četiri ova slučaja su osmišljena da brzo dobiju presude u jurisdikcijama koje su teško opterećene Donaldom Trampom“.
Gospodin Deršovic, koji nije republikanac niti pristalica predsednika Trampa, branio je predsednika tokom njegovog opoziva.
„Ove tužioce nije briga koliko tužioci generalno rade na poništavanju presuda u žalbenom postupku, jer će se to desiti nakon izbora“, rekao je on, dodajući tvrdnje koje su pristalice favorita GOP-a iznele o tome da su optužnice kreirane zbog izbora.
Deršovic je rekao, kao što je ponavljao mesecima, da bi podnošenjem tužbe protiv političkog rivala, ili sadašnjeg predsednika bilo „bolje da imate najjači mogući slučaj“.
Ipak, tri slučaja koje je pregledao od četiri su bila „tri najslabija slučaja koja sam ikada video protiv bilo kog kandidata“, rekao je on, kritikujući ono što on vidi kao slabo pridržavanje zakona od strane Ministarstva pravde. „Ako idete protiv čoveka koji se kandiduje za predsednika protiv vas, morate imati najjači slučaj. U suprotnom postajete banana republika. Svako može bilo koga da goni“.
Gugl uvodi zabranu svih nezavisnih medija u rezultatima pretrage https://t.co/2a34IqLTu4
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) August 14, 2023
„Otvaramo vrata za krivično gonjenje demokrata od strane republikanaca, republikanaca od strane demokrata“, rekao je on, dok su republikanci izneli ideju o opozivu predsednika Džoa Bajdena. „Ono što je Aleksandar Hamilton napisao u Federalistu je najopasnija pretnja demokratiji, a mi vidimo kako se to odvija pred našim očima veoma, veoma tragično“.
„Nisam republikanac, nisam pristalica Trampa, ali mi je duboko stalo do ustava, duboko mi je stalo do očuvanja vladavine prava i vidimo da se to primenjuje u političke svrhe“, rekao je on.
Deršovic je takođe rekao za Fox News Digital da predsednik Tramp radi „istu stvar“ koju je Al Gor uradio 2000. godine.
Al Gor je osporio izborne rezultate 2000. godine, pozivajući na ponovno brojanje glasova na Floridi. Strategija je bila „veoma slična“ onome što je predsednik Tramp uradio, objasnio je gospodin Deršovic.
On je napisao knjigu upravo o toj strategiji, pod nazivom „Vrhunska nepravda“, pošto je viši sud intervenisao i zaustavio ponovno prebrojavanje na Floridi, što je gospodin Deršovic smatrao „partizanskom“ otimačinom izbora 2000. godine.
U to vreme, demokrate su podržavale inicijativu za ponovno brojanje glasova. Ron Klajn, član Demokratskog nacionalnog komiteta, rekao je novinarima u konferencijskom pozivu da bi ručno prebrojavanje moglo proizvesti dovoljno glasova u okruzima Brovard i Palm Beach i dovesti njihovog kandidata u prednost u odnosu na Džordža Buša, koji je podneo zahtev za zaustavljanje ponovnog prebrojavanja.
2020. godine, predsednik Tramp je pozvao tadašnjeg državnog sekretara Džordžije Breda Rafenspergera tražeći ponovno brojanje „kako bi se pronašlo 11.780 glasova“. Telefonski poziv je postao centar istrage okruga Fulton, Džordžija, protiv bivšeg predsednika i nekoliko drugih.
„Osporili smo izbore, uradili smo mnogo stvari koje se danas rade i ljudi su nas hvalili“, rekao je gospodin Deršovic. „Sada je to izgleda zločin“.