PROFESORI UPOZORAVAJU da bi uskoro moglo doći do krađe DNK poznatih ličnosti u „mračne svrhe“
„ZAMISLITE DA MOŽETE da imate DETE SA VAŠOM OMILJENOM FILMSKOM ZVEZDOM KORISTEĆI DNK IZ VLASI KOSE ILI LJUSKE KOŽE“.
Zloglasno mutne vode DNK etike uskoro će postati još mutnije.
U eseju za The Conversation, profesori prava sa Državnog univerziteta Džordžije i Univerziteta Merilend tvrde da bi „genetski paparaci“ uskoro mogli pribavljati DNK javnih ličnosti, uključujući poznate ličnosti i političare.
To bi moglo dovesti pravni sistem u haos, tvrde oni – što bi mogla biti loša vest ne samo za poznate ličnosti, već i za širu javnost.
Između nedavnih inovacija i u genetici i reprodukciji, zamagljenih zakona o javnom interesu i nepostojanja bilo kakvog čvrstog presedana, sudovi su loše opremljeni da se nose sa potencijalnim promenama civilizacije — da ne spominjemo izuzetno jezive — posledicama krađe DNK javnih ličnosti.
Kao prvo, kupovina i prodaja navodnih uspomena/predmeta slavnih nije ništa novo, od žvakaće gume Britni Spirs do polupojedenog francuskog tosta Džastina Timberlejka koji se pojavljuje na eBay-u. Neki od ovih predmeta – ako su zaista legitimni – mogu sadržati održivi genetski materijal.
Iako su ti uzorci DNK možda bili od male koristi kupcima u prošlim godinama, genetske tehnologije su prešle dug put otkako su naučnici objavili da su sekvencirali ceo ljudski genom 2003. A sa tim otkrićima dolaze nove mogućnosti za ozbiljno uznemirujuće ponašanje.
Uzmite u obzir IVG, najsavremeniju tehnologiju koja bi jednog dana mogla da pretvori nereproduktivne ćelije iz gotovo bilo kog tkiva ili organa u spermatozoide ili jajne ćelije.
Posledice, ako takva tehnologija ikada postane stvarnost, su potpuno jezive.
„Zamislite da možete da imate dete sa svojom omiljenom filmskom zvezdom koristeći DNK iz pramena kose ili ljuspice kože“, navodi se u postu na blogu Državnog univerziteta Džordžija citiranom u eseju Conversation. „Ono što zvuči kao zaplet naučno-fantastičnog trilera zapravo nije tako daleko od stvarnosti”.
Presedan koji postoji ne sluti na dobro. Na primer, 2018. godine, Madona je slavno izgubila u svojoj nameri da zaustavi aukciju nekoliko ličnih predmeta, uključujući predmete sa DNK, uključujući njenu četku za kosu i donji veš.
U eseju Conversation, profesori tvrde da će sudovi verovatno uklopiti slučajeve koji uključuju genetske paparace u pravni okvir prava privatnosti, „kompleksnu mrežu državnih i saveznih propisa koji regulišu kako se informacije mogu dobiti, pristupiti, uskladištiti i koristiti“.
Drugim rečima, američki pravni sistem jednostavno ne zna kako da smisleno prizna lično pravo na sopstvenu DNK, opasan jaz koji bi pojedince mogao ostaviti ranjivim.
Popunjavanje tog jaza će postati važnije nego ikad kako se sekvenciranje DNK dalje komercijalizuje, a samim tim i bude lakše dostupno. Ko će osigurati da naši najprivatniji biološki podaci ne dospeju u pogrešne ruke?
Za sada ćemo morati da sačekamo i vidimo kako će sudovi na kraju rešavati predmete koje su pokrenule javne ličnosti ili se vode protiv javnih ličnosti, jer će oni imati šire implikacije za širu javnost.
„Kada sporovi koji uključuju genetsku krađu od javnih ličnosti neizbežno stignu u sudnicu“, napisali su istraživači, „sudije će morati da se suoče sa fundamentalnim pitanjima o tome kako se genetika odnosi na ličnost i identitet, imovinu, zdravlje i bolest, intelektualnu svojinu i reproduktivna prava“.
MARIO ZNA i SAŠA BOROJEVIĆ- Sve je spremno- INDUSTRIJA je smislila novi način za ŠIRENJE ZARAZE