Program Ujedinjenih nacija za razvoj objavljuje okvir upravljanja digitalnim ID-om
Robusna digitalna javna infrastruktura (DPI) postaje sve važnija za vlade, posebno kada je u pitanju pružanje velikih, efikasnih javnih usluga. Za javni sektor, debata nije o tome da li usvojiti digitalne tehnologije, već koje da prigrli i kako obezbediti njihovu besprekornu i efikasnu integraciju. Ovo je posebno tačno kada je u pitanju digitalna pravna legitimacija, osnovna digitalna javna infrastruktura koja ima potencijal da katalizuje digitalnu transformaciju i razvojne mogućnosti širom zemalja.
Tehnologija i upravljanje moraju napredovati u tandemu
DPI se sastoji od digitalnih građevinskih blokova, postavljajući temelje za naredne inovacije. Na primer, ovi blokovi mogu uključivati digitalni pravni ID ili sisteme digitalnog plaćanja koji otključavaju nova rešenja kao što su mobilne finansijske usluge. Ali, poput puteva i mostova, remont uspostavljene infrastrukture može biti zastrašujući. Stoga je imperativ biti nameran i pedantan od samog početka.
Digitalni standardi, propisi i protokoli o privatnosti koji su prvobitno uvedeni imaće implikacije, na primer za e-usluge u vezi sa državom, pa čak i za poslovne poduhvate. Dok su tehnološki aspekti digitalne pravne legitimacije često u centru pažnje, efikasna primena zahteva snažno upravljanje. Ovo osigurava uključenost, sigurnost i očuvanje prava.
Osiguranje upravljanja digitalnim pravnim identifikacionim sistemima zasnovano na pravima i inkluzivnim informacijama je ključno za njihovo usklađivanje sa javnim dobrom. U suštini, propisi i standardi postavljaju „pravila puta.“ Oni usmeravaju donosioce odluka o najpogodnijim tehnologijama za pružanje javnih usluga, ulivaju poverenje u privatni sektor da investira i inovira i podstiče poverenje među krajnjim korisnicima u sisteme i tehnologiju.
Modeliranje okvira upravljanja
Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) često prima zahteve za pravnu, regulatornu i institucionalnu podršku, posebno u okviru programiranja pravnih identifikacionih dokumenata organizacije. Nedavni porast zahteva odražava rastuću svest među državama članicama o važnosti usvajanja participativnih pristupa zasnovanih na pravima zakonodavnim i političkim aspektima dizajna i implementacije digitalne pravne legitimacije.
Mali dečak (8) koji je glumio u reklami za VAKCINACIJU protiv COVID-a iznenada preminuo (VIDEO) https://t.co/XdCP9MTlY2
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) October 13, 2023
Uvažavajući rastući potencijal i značaj digitalne pravne legitimacije, UNDP je preuzeo inicijativu da izradi model okvira upravljanja. Ovaj nacrt je dizajniran da pomogne brzom uspostavljanju digitalnih pravnih ID sistema na globalnom nivou.
U svojoj suštini, ovaj okvir ima za cilj da ocrta normativni model zakona, politika i institucionalnih aranžmana koji mogu pomoći da se osigura da upravljanje digitalnim pravnim sistemima identifikacije bude inkluzivno i da poštuje prava pojedinca. Ona je zasnovana na upravljanju i digitalnim strategijama UNDP-a, koje naglašavaju pristup zasnovan na pravima i pristup koji obuhvata čitavo društvo. Okvir, na primer, prepoznaje važnost uloge civilnog društva u odgovornosti, pribegavanju i nadzoru. Takođe se zasniva na dugogodišnjem iskustvu i lekcijama iz sistema UN o pravnom identitetu i čitavom ekosistemu upravljanja pravnim identitetom, koji se zasniva na civilnoj registraciji.
Elementi okvira
Važnost pravnog identiteta je sastavni deo Agende 2030 i Ciljeva održivog razvoja (SDG). Cilj 16.9 SDG-a, koji ima za cilj „obezbeđivanje pravnog identiteta za sve, uključujući i registraciju rođenja“, naglašava široko rasprostranjen značaj civilne registracije u društvima širom sveta.
Međutim, bez efektivnog upravljanja, digitalni pravni sistemi za identifikaciju rizikuju da produže i potencijalno pogoršaju izazove viđene u prethodnim sistemima identiteta. Okvir upravljanja može poslužiti kao referentna tačka, iz koje vladini partneri mogu razviti sopstvene iteracije, prilagođavajući ga svojim potrebama na osnovu sopstvenog konteksta i okolnosti.
Za zemlje koje već primenjuju DPI, digitalni ID je bio moćna sila za poboljšanje pružanja javnih usluga i pokretanje ekonomskih prilika. S obzirom na njegovu sveobuhvatnu ulogu, pravilno upravljanje digitalnim pravnim ličnim dokumentom je najvažnije. Takvo upravljanje osigurava da stejkholderi, koji zavise od ovih sistema i koji ih koriste, budu i upoznati sa pravilima i posvećeni njihovom pridržavanju. „Dobri“ mehanizmi upravljanja ne samo da obezbeđuju odgovornost za zajedničku infrastrukturu, već i pojednostavljuju donošenje odluka o raspodeli resursa za razvoj i održavanje ključnih vladinih sistema.
Konačno, postavljanje nedvosmislenih standarda za sisteme digitalnog identiteta postaje neophodno ako se ovi sistemi žele uskladiti sa razvojnim ambicijama i žele podržavati principe ljudskih prava, inkluzije i zaštite.