Proizvođač stakla Duraleks će zaustaviti proizvodnju zbog cena energije
Jedina peć proizvođača stakla stavljena je u stanje pripravnosti od utorka 1. novembra na pet meseci.
Izrada stakla je energetski intenzivna aktivnost. U ovom periodu kada cene gasa i struje rastu, ekonomska jednačina postaje sve složenija za rešavanje problema staklara. Duraleks, čuveni proizvođač stakla, ima posledice tako što od utorka, 1. novembra, na najmanje pet meseci stavlja u pripravnost jedinu peć svoje jedine fabrike, koja se nalazi u La Šapel-Mesmenu, u Loareu. „Cena energije obično predstavlja 5 do 7% našeg prometa, analizira Hose Luis Lakuna, predsednik Duraleks-a. Danas je to oko 40%. Nije održivo. „Račun za energiju staklara porastao je sa 3 miliona evra prošle godine na 12 miliona evra ove godine, kažu u kompaniji“.
Situacija sa Duraleks-om je, istina, malo specifična. Posle veoma teških godina i stečaja, kompaniju je početkom 2021. godine preuzela Francuska kuća stakla, koja takođe poseduje brend Pireks i kontroliše je investicioni fond Kartesia. Ambicija je bila da se brendu vrati nekadašnji sjaj. Početkom 2021. cene energije su već počele da budu visoke, posebno u poređenju sa nivoima pre pandemije Covida. „Tada smo procenili da su cene energije previsoke da bismo sklopili dugoročne ugovore“, objašnjava Hose Luis Ljakuna. Nažalost, situacija se u ovoj oblasti stalno pogoršavala, posebno nakon početka ruske intervencije u Ukrajini prošlog februara. „Od 2021. cena struje je pomnožena za 22, a gasa za 18“, jada se lider. Duraleks stoga veruje da je zaustavljanje proizvodnje jedino rešenje za „očuvanje budućnosti društva“.
Mere delimične nezaposlenosti
Najavljeno početkom septembra, prestanak rada je počeo od utorka, 1. novembra. Protek vremena između objavljivanja ove odluke i njenog sprovođenja objašnjava se složenošću operacije: u teoriji, peć za staklo nikada ne staje zbog rizika od oštećenja. Ovo je argument proizvođača stakla koji je upućen vladi da opravdaju činjenicu da ne mogu da smanje potrošnju gasa i struje. „Pećnica se neće zaustaviti čisto i jednostavno, ali ćemo je držati na temperaturi kako bi se mogla ponovo pokrenuti“, objašnjava Hoze Luis Lakuna, koji ipak upozorava da „nulti rizik ne postoji u ovoj oblasti“. Ova odluka imaće posledice na 250 zaposlenih u Duraleksu, uz sprovođenje mera delimične nezaposlenosti. „Svi zaposleni su delimično nezaposleni, a naknada im je određena na 95 odsto plate zahvaljujući doprinosu države“, rekao je portparol kompanije.
Situacija je tim više frustrirajuća za lidera Duraleksa što je aktivnost bila veoma dobro orijentisana, beležeći porast od 35% do 40% od početka godine. U 2021. promet se približio 24 miliona evra. Međutim, tokom ovog gašenja proizvodnje neće biti obustavljene sve komercijalne aktivnosti jer je Duraleks napravio zalihe. „Kako kompanija sada ima dovoljne i kvalitetne zalihe, veruje da će u ovom periodu moći normalno da nastavi svoju komercijalnu aktivnost i na taj način da na zadovoljavajući način opslužuje svoje kupce“, objašnjava kompanija u saopštenju za javnost. „Sajt će stoga nastaviti da radi“, rekao je portparol.
Aktivnosti će se nastaviti sledeće godine, obećava Duraleks. „Već smo ugovorili tarifno pokriće za električnu energiju, što će omogućiti nastavak proizvodnje u drugom kvartalu 2023. godine“, već precizira Hoze Luis Lakuna. „Država je potvrdila da će pomoći kompaniji, mada još nije jasno u kom obliku“, ukazuje i portparol čuvenog staklara. Druga kompanija u grupi, Pirekis, trenutno nije pogođena merama ograničenja proizvodnje.