Projekat GW: Kina će osujetiti uticaj Starlinka sa 13.000 satelita
Kina navodno planira da rasporedi gomilu satelita u niskoj Zemljinoj orbiti kako bi se takmičila sa Starlinkom Ilona Maska i ponudila internet usluge, alternativu ljudima širom sveta.
Plan da se pošalje skoro 13.000 satelita da bi se smanjila izloženost Starlinku dolazi sa misterioznim projektom, kodnim imenom „GW“, prema istraživačima svemirskog inženjerstva Narodne oslobodilačke armije (PLA).
Pridružite nam se – https://t.me/nultatacka
„Konstelacija ‘GW’ će uključivati 12.992 satelita u vlasništvu novoosnovane China Satellite Network Group Co”, saopštio je naučni tim sa Univerziteta svemirskog inženjerstva u Pekingu, izvestio je u petak South China Morning Post (SCMP).
Iako SpaceX predviđa da će do 2027. imati 12.000 satelita u orbiti i konačno 40.000 orbitalnih uređaja, ovaj pokušaj bi nadmašio sadašnji Starlinkov broj za oko 3.500 satelita.
Kina se oseća prinuđenom da krene tako brzo na ovaj projekat jer želi da spreči Starlink da monopoliše prostor u niskoj orbiti Zemlje i zabrani drugim preduzećima ili državama da ga koriste.
Starlink brine Kinu
Istraživači žele da osiguraju da Kina „ima svoje mesto u niskoj orbiti i da spreče sazvežđe Starlink da preterano zauzme resurse niske orbite“.
I „da stekne mogućnosti i prednosti na drugim orbitalnim visinama, pa čak i da potisne Starlink“.
China Satellite Network Group Co je takođe izjavila da se nadaju da će koristiti sopstvena sazvežđa za praćenje i možda deaktiviranje Starlink satelita, navodi se u izveštaju SCMP-a.
Istraživači u grupi su zabrinuti zbog manevarske sposobnosti Starlink satelita jer veruju da bi Maskovi sateliti mogli da se koriste za ciljanje i uništavanje drugih svemirskih letelica.
👉 Oko Klintonovih svi tragično završe! Neispričana priča najvećih serijskih ubica iz Amerike https://t.co/x7O8lmZJjL
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) February 27, 2023
Stoga kineski istraživači teže da budu u stanju da ispune taj potencijal uvođenjem sopstvene flote satelita u bliskom svemiru.
Kina takođe želi da bude u mogućnosti da identifikuje svaki Starlink satelit i bude svesna njegovog kretanja jer zabrinutost oko potencijalne vojne upotrebe satelitskih sazvežđa Starlink nastavlja da raste, posebno u svetlu sukoba koji je u toku u Ukrajini.
Kako će reagovati Ilon Mask i SAD?
Akademici sa Univerziteta svemirskog inženjerstva savetovali su Kinu da pokrene međunarodnu „anti-Starlink“ koaliciju kako bi podržala ovaj cilj. Ova koalicija bi mogla zahtevati da SpaceX javno otkrije precizne pozicije svojih satelita.
Međutim, pošto su ove informacije još uvek nedostupne, jedina šansa Kine da nadgleda Starlink može biti da lansira svoju satelitsku snagu u orbitu.
Iako datum lansiranja ovih satelita tek treba da bude određen, biće zanimljivo videti kako će Ilon Mask i Sjedinjene Države odgovoriti na ove informacije.
Rad o merama protiv Starlinka prvi put je objavljen u kineskom časopisu Command Control and Simulation 15. februara, saopštio je SCMP.
U međuvremenu, slova koja čine kodno ime projekta tek treba da budu poznata.
Nulta Tačka/InterestingEngineering