Propao veliki sporazum o trgovini oružja između SAD i Saudijske Arabije zbog „veza“ Rijada sa Pekingom i Moksvom
Američki proizvođač oružja RTX, ranije poznat kao Raytheon Technologies, poništio je višemilionski ugovor sa saudijskom firmom Scopa Defense ranije ove godine zbog „zabrinutosti“ da ova kompanija vodi poslove sa sankcionisanim ruskim i kineskim kompanijama , prema ljudima upoznatim sa sporazumom koji su razgovarali sa Wall Street Journal-om (WSJ).
2022. godine, RTX i Scopa potpisali su memorandum o razumevanju za izgradnju fabrike u kraljevstvu za sisteme protivvazdušne odbrane kako bi zaštitili Rijad od vazdušnih napada. Plan je navodno zahtevao instaliranje radara i više sistema protivvazdušne odbrane uz ulaganje od 25 milijardi dolara u kraljevstvo i prodaju vrednu 17 dolara .
Vlasnik Scopa Mohamed Alajlan rekao je za WSJ da njegova kompanija nema poslove sa sankcionisanim ruskim kompanijama i da su svi poslovi sa kineskim firmama „ograničeni na obezbeđivanje sirovina poput bakra ili gume za upotrebu u proizvodnji municije i oklopnih vozila“.
„Ne sarađujemo ni sa jednom kompanijom koja ima međunarodne sankcije“, rekao je Alajlan za WSJ, dodajući da je odluka RTX-a da poništi dogovor „ishitrena, nelogična, pa čak i iracionalna“.
Alajlan, koji takođe predsedava Saudijsko-kineskim poslovnim savetom, naslednik je ugledne saudijske porodice koja je decenijama uvozila kineski tekstil u kraljevstvo.
Kijev naredio da se zatvore 74 PRAVOSLAVNE CRKVE – Preti im i rušenjehttps://t.co/3ypqNy6UPm
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) September 16, 2023
Prema WSJ, „nervoza“ zbog navodnih Skopinih veza sa sankcionisanim ruskim i kineskim kompanijama „bila je odlučujući faktor da savetodavni odbor penzionisanih američkih vojnih oficira podnese ostavku iz saudijske kompanije“.
Štaviše, dnevnik tvrdi da je Scopa otpustio svog izvršnog direktora „koji je izneo zabrinutost zbog sankcija vlasniku svoje kompanije i američkim zvaničnicima“.
Alajlan je takođe optužen da je angažovao rukovodioca iz ruske kompanije koju su sankcionisale SAD da vodi posebnu firmu koju je osnovao, poznatu kao Sepha. Štaviše, navodno je angažovao kineskog izvršnog direktora da vodi još jednu firmu, Tal, „koja je bila uključena u pregovore o poslovima sa kineskim firmama koje je takođe sankcionisao Vašington“. Tal i Sepha su delili računarske servere sa zaposlenima u Scopi, što je navodno predstavljalo veliku zabrinutost za RTKS.
Dokument koji je pregledao VSJ pokazao je da je Sepha razmatrao „marketing ruske municije, pancira i opreme za nadzor u Saudijskoj Arabiji, sklapajući tamo ruske jurišne helikoptere i proizvodnju oklopnih vozila sa ruskom vojnom industrijom“.
Američka ambasada u Rijadu znala je za razgovore koje su Tal i Sefa vodili sa kineskim i ruskim kompanijama još u avgustu 2022. godine, navodi WSJ. Američki zvaničnici rekli su Scopi da bi to „moglo ozbiljno da ometa sposobnost Skope da sklopi ugovorne sporazume sa američkim odbrambenim firmama“.
Detalji neuspelog „megadogovora” dolaze u trenutku kada Vašington nastoji da obnovi veze sa svojim dugogodišnjim arapskim partnerom nakon više od godinu dana tinjajućih tenzija koje su Rijad gurnule bliže Rusiji i Kini.
RTX, jedna od najvećih kompanija za proizvodnju oružja u SAD, trenutno je tužena zajedno sa Lockheed Martinom i General Dinamics-om za „pomaganje i podržavanje ratnih zločina i vansudskih ubistava“ prodajom oružja koaliciji predvođenoj Saudijskom Arabijom koja vodi rat u Jemenu . Tužba je podneta u ime žrtava dva koaliciona bombaška napada u Jemenu — jedan za venčanje 2015. i drugi za sahranu 2016. godine.
Prema Human Rights Watch-u (HRW), u oktobru 2015, porodica Al-Sanabani se spremala da proslavi venčanje rođaka kada je koalicioni avion bombardovao područje, ubivši 43 Jemenaca, uključujući 13 žena i 16 dece . Godinu dana kasnije, koalicioni avioni bacili su laserski navođenu bombu američke proizvodnje GBU-12 Pavevai II na prepunu sahranu, ubivši preko 100 ljudi.
U tužbi se navodi da su bombe zapadne proizvodnje ubile preko 25.000 civila od početka rata koji je podržao NATO pre skoro osam godina.