Proširivanje uloge SZO: Kanada želi dodatne mere cenzure
Kanada želi da proširi delokrug Svetske zdravstvene organizacije, globalnog sporazuma o pandemiji SZO dodavanjem dodatnih mera cenzure.
Inicijativa je da se diskusiji o nacrtu sporazuma dodaju „dezinformacije“ na društvenim mrežama (i njihova cenzura). U očekivanju „sledeće pandemije“, Kanada takođe želi da se posveti više pažnje onome što smatra različitošću, jednakošću i uključenošću.
Svrha sporazuma je da SZO pruži aktivnu ulogu u usmeravanju načina na koji se 193 zemlje članice Ujedinjenih nacija nose sa pandemijama ili drugim zdravstvenim krizama. Međutim, pregovarači nisu uspeli da usaglase tekst dokumenta do majskog roka ove godine.
Nećemo još dugo čekati, stižu dani konačnog obračuna | Miloš Dimitrijević | Mario Zna, 292 Uživo
Krajem istog meseca, pojavila se nova verzija nacrta sporazuma o pandemiji koja je ublažila ton nekih odredbi o cenzuri, ali je SZO dala više ovlašćenja za nadzor.
Pre nego što je objavljena najnovija verzija, ono što se u Kanadi naziva „partnerima i zainteresovanim stranama” htelo je da doda mere kao što je držanje platformi društvenih medija „odgovornim za sadržaj koji oni hostuju” (u zavisnosti od vrste „odgovornosti” autora imajući u vidu predloge, nejasno je kako bi to bilo prihvatljivo, na primer, za SAD, s obzirom na njen odeljak 230).
Više ideja koje dolaze iz Kanade uključuju opterećenje istih entiteta odgovornošću „za uticaj njihovih algoritama“ – sve to u kontekstu „pretnje dezinformacija“.
Više „pretnji“ koje se ovih dana predvidljivo navode u određenim krugovima uključuju „AI“, a kada je u pitanju nadzor, sporazum bi trebalo da obezbedi „inkluzivne prakse“, kaže se u kanadskom predlogu.
Novi udar na privatnost: Povratak teme o zabrani privatnih poruka u EU https://t.co/z2Oey37atb
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) September 5, 2024
„Sveobuhvatne strategije prevencije, inkluzivne prakse nadzora i suočavanje sa izazovima za marginalizovane zajednice su od suštinskog značaja za efikasnu prevenciju pandemije“, preciziraju se zaključci sa sastanaka održanih u januaru i februaru 2024. godine u nekoliko gradova.
Liberalna vlada Kanade odlučila je da to ne radi otvorenim zalaganjem za takve mere, i veoma je pažljiva da to primeti u izveštaju, ali je dovoljno jasno kako sistem funkcioniše: kaže se da „partneri“ i „zainteresovane strane“ stoje iza predloga – i oni rade sa Kancelarijom za međunarodne poslove za zdravstveni portfelj, vladinim entitetom.
Kancelarija je okupila preko 100 ljudi iz starosedelačkih grupa, univerziteta, civilnog društva, javnog i privatnog sektora, kao i teritorijalnih i pokrajinskih vlada.