Protesti farmera zatvorili francusko-špansku granicu i jurišaju na Brisel tokom izbora za Evropski parlament
Poljoprivrednici iz cele Evrope ponovo su uzeli svoje traktore, preplavili Brisel i blokirali granicu između Francuske i Španije kako bi čvrsto usadili svoje protivljenje globalističkoj agendi Zelenog dogovora u umove birača dok idu na birališta za izbore za Evropski parlament ove nedelje.
„Poljoprivrednici sveta, ujedinite se!“ bio je slogan dok traktori zatvaraju francusko-špansku granicu sa obe strane Pirineja počevši od ponedeljka, navodi Le Figaro, koji je izvestio da se oko 200 do 300 francuskih farmera pridružilo protestu koji je blokirao najmanje sedam prelaza pre nego što su krenuli u Brisel u utorak.
Španski list ABC izveštava da su farmeri zahtevali da Zajednička poljoprivredna politika EU (CAP) bude „usredsređena na farmera“, umesto da se subvencije prilivaju multinacionalnim uzgajivačima ili velikim zemljoposednicima.
Oni su takođe tvrdili da carine i porezi treba da se nametnu na jeftin inostrani uvoz kako bi se zaštitili domaći farmeri od nelojalne konkurencije iz zemalja koje nemaju isti nivo ekoloških ili radnih ograničenja.
Dok su protesti na granici završeni u utorak, francuski farmer Žerom Bejl rekao je da su demonstracije „uspešna demonstracija sile“ uoči izbora za EU ove nedelje i da su grupe koje su se okupile obećale da će se vratiti svojim traktorima nakon jesenje žetve ako Brisel ne odgovori na njihove zahteve.
U međuvremenu, Brisel je u utorak ponovo bio preplavljen traktorima, a policija u belgijskoj prestonici i sedištu vlasti EU saopštila je da je najmanje 500 traktora ušlo u grad. Demonstranti su tvrdili da je reč o čak 1.000.
Objašnjavajući motivaciju za demonstracije u utorak, nemački farmer u Briselu rekao je za Het Nieuvsblad: „Političari su potpuno izgubili vezu sa zemljom. Oni dolaze samo sa više papirologije i otmenih ideja. Cene koje dobijamo su preniske i mnogi farmeri su nestali u Nemačkoj od 1950-ih. Lokalni farmeri ne smeju da nestanu. Znaju sve o okolini, vremenu i tako dalje. Oni to ne znaju u industrijskoj poljoprivredi.”
Gruzija zabranjuje LGBTQ propagandu i promenu pola – Šta čeka Srbija? https://t.co/ub9kyuIRuI
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) June 5, 2024
Poljski farmer je za flamanski list rekao: „Brisel je uzrok naših problema. Želimo izmene Zelenog dogovora. Želimo slobodu u proizvodnji. Evropa nam daje previše ograničenja svakog dana, svakog meseca. Svakodnevni pregovori sa poljskim političarima još nisu dali ništa.
Jedan holandski farmer je rekao: „Protestujemo protiv nove poljoprivredne politike, Zelenog dogovora. Taj dogovor otežava budućnost mladim poljoprivrednicima. Želimo da damo malu izjavu neposredno pred izbore. Želimo da građanima bude jasno šta treba da rade. Glasajte, ako žele da naši proizvodi ostanu pristupačni u prodavnici.”
Protesti farmera, koji su se pojavili u Holandiji 2019. godine u suprotnosti sa planom EU o zatvaranju hiljada farmera da bi se pridržavali briselskih ciljeva o biodiverzitetu i emisiji azota, od tada su se proširili na svaki kutak Evropske unije, sa protestima poljoprivrednika se održavaju od Portugala do Poljske. Sa široko rasprostranjenom popularnošću među evropskim ljudima, protesti su već odigrali veliku ulogu u oblikovanju budućnosti bloka, uključujući ubedljive izbore pro-farmerskog populiste Gerta Vildersa u Holandiji prošlog novembra.
Grupe poljoprivrednika su takođe iznudile ustupke od lokalnih vlada, kao što je u Francuskoj, kao i iz Brisela, sa planom EU „Obnavljanje prirode“ — koji bi 20 odsto zemlje u bloku klasifikovao kao ekološki zaštićen, što bi verovatno dovelo do zatvaranja hiljada farmi — to je suspendovano u martu zbog pritiska grupa poljoprivrednika.
You won’t see this in the mainstream media: A large protest of farmers took place in Brussels today. 🚜🇧🇪🌾 pic.twitter.com/EvmA4Pmy8x
— Global Dissident (@GlobalDiss) June 4, 2024
Međutim, mnoge žalbe farmera, uključujući teške propise, beskrajnu papirologiju, ograničenja životne sredine i nelojalnu konkurenciju kao rezultat globalističke trgovinske politike, ostaju na snazi.
Govoreći pred okupljanje farmera u Briselu u utorak, evropski poslanik Tom Vandendriše iz populističke flamanske stranke Vlaams Belang rekao je da je Zeleni dogovor EU „katastrofa za naše poljoprivrednike i proizvod klimatske histerije… oni su opsednuti krajem sveta, dok vredni Flamanci pokušavaju da stignu do kraja meseca.”
Vandendriše je rekao da se ljudi širom Evrope udružuju u korist farmera, napominjući da nije „zeleno“ uvoziti hranu proizvedenu u zemljama na drugom kraju sveta koje često ne vode računa za životnu sredinu.
„Ovaj sporazum je zelena prevara. Zavaravaju nas. Ne želimo da postanemo zavisni od zemalja na drugom kraju sveta. Biti samodovoljan je ključno za našu budućnost. Moramo se zaštititi od nelojalne konkurencije.”
„Donosimo jasnu poruku, poruku nade. Dosta nam je. Izbori će izazvati promenu. Želimo nazad našu zemlju, našu slobodu. Koristite svoju moć!”