
Protesti poljoprivrednika u EU nisu gotovi: Borba protiv trgovinskog sporazuma i uvoza iz Ukrajine se nastavlja
Poljoprivrednici u Španiji i Francuskoj ponovo protestuju zbog uvoza poljoprivrednih proizvoda iz Ukrajine i Južne Amerike u okviru Mercosur trgovinskog sporazuma, neposredno pred posetu brazilskog predsednika Luiza Inasija Lule da Silve Francuskoj i pred istekom sporazuma o slobodnoj trgovini sa Ukrajinom, piše poljski portal TopAgrar.pl.
Lula da Silva želi da ubedi predsednika Francuske, Emanuela Makrona, da odustane od protivljenja EU-Mercosur sporazumu. Na zajedničkoj konferenciji za novinare sa francuskim državnim liderom rekao je da neće „napustiti predsedavanje Mercosurom bez zaključenog trgovinskog sporazuma“, stav koji će zauzeti u narednim nedeljama.
Istovremeno, Francuska federacija poljoprivrednih sindikata (FNSEA) ponovo je pozvala Makrona da deluje kako bi se u Evropskoj uniji formirala manjina koja bi blokirala ratifikaciju Mercosur sporazuma u Savetu EU.
U saopštenju za Reuters, ova francuska organizacija upozorava da će sporazum „biti poguban za industriju govedine, živinarstvo i šećer, i ugroziti ambicije EU u oblasti prehrambene suverenosti.“
„Dižemo uzbunu!“ izjavio je Alen Kare, šef francuske industrijske grupe za šećer AIBS.
Ako se sporazum sa Mercosur-om postigne, Francuzi traže jasna pravila trgovine: „Naši zahtevi (za EU-Mercosur sporazum) su jednostavni: reciprocitet propisa, praćenje porekla proizvoda iz inostranstva i mnogo jasnije označavanje“, rekao je Žan-Mišel Šefer, šef francuske grupe za živinarstvo Anvol.
👁 Orvel pod cenzurom: Novo izdanje “1984.” dolazi s upozorenjem na sadržajhttps://t.co/yGhRiYZK6l
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) June 8, 2025
U Španiji su se stotine poljoprivrednika okupile u Madridu da protestuju zbog prevelikog uvoza žitarica iz Ukrajine, što je dovelo do cena ispod proizvodnih troškova.
„Španski poljoprivrednici ove godine izgubiće milijardu evra“, rekao je Havijer Fatas, vođa sindikata poljoprivrednika COAG iz aragonske regije na severoistoku Španije.
Španci takođe odbijaju uvoz genetski modifikovanih žitarica iz Mercosura, koje su jeftinije od španskih, u EU.
Slični stavovi su prisutni i u Poljskoj. U junu su poljoprivrednici ponovo izašli na ulice da izraze protivljenje liberalizaciji trgovine sa Ukrajinom, Mercosur sporazumu i Zelenom planu, podseća TopAgrar.
„Naš stav mora biti čvrst i jasan: carine i ograničenja iz predratnog perioda moraju se vratiti. Inače nećemo moći da se takmičimo na evropskom tržištu, posebno u Poljskoj“, rekao je Stanislav Barna iz udruženja All-Poland Farmers’ Protest.
Na protestu u Kronžkovom u Velikopoljskoj, drugi predstavnik OOPR, Krzštof Olejnik, nazvao je odredbe EU-Mercosur sporazuma „pljuvanjem u lice poljoprivrednicima“: „Kad je reč o Mercosuru, još nemamo detaljne informacije o uslovima tog sporazuma. Pretpostavljamo da uslovi verovatno neće biti povoljni za nas“, rekao je Olejnik.
Nedostatak nade za ekonomskim oporavkom u poljoprivredi praćen je osećajem nedovoljne akcije Ministarstva poljoprivrede, Vlade i Evropske komisije. Maciej Zavadzki iz Udruženja poljoprivrednika južne Velike Poljske rekao je: „Odlučili smo da izađemo na ulice jer naši problemi koji je trebalo da budu rešeni i dalje nisu rešeni. Vlada ostaje pasivna. (…) Nažalost, ne vidimo nikakve mere koje bi poboljšale naš položaj i situaciju. Naprotiv, ono što se dešava ide nama na štetu.“
Stanisław Barna kaže da je jedina opcija za poljoprivrednike sada da vrše pritisak na donosioce odluka putem protesta.
„Želimo da radimo sa dostojanstvom, da imamo stabilnu situaciju. Da za naš rad dobijemo pristojnu platu (…) Došli smo do tačke da naša poljoprivredna gazdinstva propadaju. Ako se ne borite za sebe, niko to neće uraditi umesto vas! Hvala vam i Bog vas blagoslovio za vašu odlučnost i snagu koju ste danas pokazali. Neka Vlada vidi, a ministar Siekierski konačno počne da radi, jer već godinu i po sa nama priča da će pripremiti stav, ali neka konačno dođe u Zapadnu Pomoravinu i porazgovara“, rekao je.
Poljoprivrednici se nadaju i da će im novi predsednik, Karol Navrocki, pomoći. „Gospodine predsedniče, mi smo ovde, pratimo i čekamo vašu odluku“, dodao je Barna. „Želimo da obećanja budu ispunjena, a ne zaboravljena.“
Makron i Lula nisu uspeli da značajnije pomere pregovore oko EU-Mercosur trgovinskog sporazuma. Makron jasno želi da ojača trgovinu i odnose sa Brazilom, ali je istakao da ne može da prihvati sporazum u sadašnjem obliku, naglašavajući potrebu za „međusobnim klauzulama ili zaštitnim merama“ kako bi se osiguralo da brazilski proizvodi ispunjavaju standarde proizvodnje EU.