Prva pobeda protiv CENZURE na društvenim mrežama! Belgijski poslanik dobio FACEBOOK na sudu
Meti, matičnoj kompaniji Fejsbuka, naloženo je da plati odštetu u iznosu od 27.000 evra konzervativnom belgijskom poslaniku zbog nepravednog ograničavanja njegovog dometa na platformi društvenih medija, inače poznatog kao „shadowban“, „zabrana iz senke“.
Apelacioni sud u Antverpenu presudio je u ponedeljak u korist Toma Vandendrišea, poslanika Evropskog parlamenta koji se kandiduje za reizbor za glavnog kandidata flamanske separatističke partije Vlaams Belang u Belgiji.
Sud je zaključio da je Fejsbuk nepravedno cenzurisao Vandendrischeov nalog, koji trenutno ima 234.000 pratilaca, još u februaru 2021. i da nije postupio „u skladu sa principom dobre vere“ i nije ponudio „dovoljne proceduralne garancije“ za korisnike koji su bili izloženi na takve mere. Njegov profil je naknadno blokiran u maju iste godine.
Meta je tvrdila da je postupio u skladu sa svojim smernicama zajednice i optužio je belgijskog zakonodavca da postavlja neprikladan sadržaj na platformu, što je dovelo do zabrane. Međutim, gigant društvenih medija je Vandendrišea obavestio da je zabrana ukinuta krajem 2021, što je on osporio, jer je njegov organski doseg ostao veštački nizak.
Po ovom zahtevu nije doneta odluka, jer je sud smatrao da nema dovoljno dokaza koji bi dokazali da je profil i dalje podložan negativnim merama.
Presudom je poništen prvostepeni sud, koji je odlučio da belgijski sudovi nemaju nadležnost da odlučuju o ovom pitanju, što je dovelo do žalbe Višem sudu od strane Vandendrišea.
U izjavi nakon presude, političar Vlaams Belanga pozdravio je „prvu pobedu protiv Big Tech-a“, insistirajući da „anonimne tehnokrate nikada ne bi trebalo da diktiraju šta se može reći i čuti“.
„Nadam se da ova odluka jasno stavlja do znanja Fejsbuku da više ne mogu da cenzurišu mene, kao i mnoge građane sa mnom, bez posledica“, dodao je on.
Vandendrišeu je dosuđeno 27.279 evra odštete, što je jednako iznosu koji je bio primoran da potroši da ospori odluku pred sudom.
Meta je odbila da komentariše pojedinosti slučaja, ali je izdala saopštenje u kojem zadržava „pravo da ukloni sadržaj koji krši sadržaj i ograniči organski domet određenih poruka“.