Prvi veliki protest SLOVENAČKIH poljoprivrednika protiv ZELENE AGENDE
Na hiljade farmera učestvovalo na skupu poljoprivrednika u Sloveniji u znak protesta protiv pravila zelene agende koja primenjuju i nacionalni i zvaničnici EU u zemlji.
Hiljade poljoprivrednika širom Slovenije, kako se izveštava, izašlo je u petak na ulice zemlje u svojim traktorima u znak protesta protiv različitih pravila zelene agende koja važe u zemlji.
Demonstracije podsećaju na slične događaje koji se sada redovno održavaju u drugim zemljama EU, sa poljoprivrednicima u Nemačkoj, Flandriji i Holandiji koji su učestvovali na sličnim skupovima protestujući protiv zelenih pravila EU.
Prema izveštaju Euractiv-a, oko 5.000 farmera je učestvovalo u protestu, koji je uglavnom bio odgovor na nedavnu odluku kojom se ograničava upotreba pesticida u određenim oblastima zbog straha od zagađenja vode.
Poljoprivrednici su takođe ljuti zbog zakonske zaštite za vukove i mrke medvede u zemlji — od kojih su obe vrste navodno umešana u napade na stoku — kao i zbog široko rasprostranjene zaštite životne sredine EU koja utiče na jednu trećinu ukupne slovenačke kopnene površine.
VEČERAS OD 20h! UŽIVO! DA LI ĆE ZELENA AGENDA PROĆI NA BALKANU?
Oni u poljoprivrednom sektoru sada zahtevaju da vlada u roku od deset dana reaguje kako bi obuzdala mnoge od ovih mera, upozoravajući da će eskalirati svoje proteste ako se zahtevi pokreta ne ispune.
Govoreći na protestu, predsednik Sindikata slovenačkih poljoprivrednika Anton Medved je rekao da su slovenački poljoprivrednici „žrtvovani za ekološke eksperimente aktivista i državnih službenika“, pre nego što je dodao da su „zeleno selo i nacionalni prosperitet rezultat rad zemljoradnika”.
„Očekujemo da će nas primiti u roku od deset dana. Ako ne, pojačaćemo naše aktivnosti“, rekao je on.
Demonstracije širom Slovenije — koje su za sada mirne — najnovije su u nizu sličnih protesta koji su se održavali širom Evrope uglavnom kao odgovor na restriktivna zelena pravila koja sprovodi EU.
Prvobitno počevši u Holandiji , gde je vlada te zemlje više puta pretila da će nasilno zatvoriti farme zbog straha od zagađenja azotom, demonstracije su se od tada proširile na susednu Nemačku i Flandriju , od kojih su se poljoprivrednici ulili u de facto glavni grad EU Brisela da izraze svoju frustraciju ekološkim ciljevima bloka.
Iako u početku nije uspeo da izazove bilo kakvu pozitivnu promenu u vladinim administracijama, 2023. je protestni pokret konačno počeo da ima ozbiljan politički efekat, a pro-farmerska partija koja je osnovana tek 2019. godine potpuno je pobedila na holandskim regionalnim izborima ranije ovog meseca.
Stranka FarmerCitizenMovement (BBB) sada će imati najveći broj mesta u senatu zemlje, a neke stranke u vladajućoj holandskoj koaliciji sada izražavaju želju da se pravila EU koja imaju za cilj da se poljoprivrednici ostave bez posla ukidaju kao odgovor na izuzetno jaka anketa stranke.
Slovenački zvaničnici za sada izgledaju kao da će biti daleko spremniji da saslušaju zabrinutost poljoprivrednika u zemlji, a ministar poljoprivrede insistira da „farmeri znaju da smo na njihovoj strani“, čak i ako „ne svi“ zahtevi protesta „mogu da se reše preko noći“.