Prvo oglašavanje FICA nakon atentata: Okrivio Džordža Soroša, medije i organizacije koje finansira
Premijer Robert Fico imenovao je Džordža Soroša u svojoj osudi nevladinih organizacija i liberalnih medija koji su stvorili neprijateljsko okruženje koje je dovelo do atentata na njega prošlog meseca.
Slovački premijer Robert Fico progovorio je prvi put od pokušaja ubistva 16. maja, kada je muškarac pucao iz pištolja iz neposredne blizine. Fico je pogođen u stomak, kuk, ruku i nogu, a tanko crevo mu je pet puta perforirano i bio je u kritičnom stanju kada je prebačen u bolnicu. Višestruke izjave slovačke vlade jasno su pokazale da je bio blizu smrti, ali je velika operacija spasavanja njegovog života bila uspešna.
Uz „manje čudo“ mogao bi polako da se vraća na posao do kraja meseca, rekao je Fico, šest ili sedam nedelja nakon pokušaja atentata.
„Aktivista slovačke opozicije je 15. maja pokušao na mene da izvrši atentat… zbog mojih političkih stavova“, rekao je Fico, pre nego što je jasno rekao da je potpuno oprostio napadaču, apsolutno osudio medijski i politički ambijent koji je stvorio okolnosti u kojima je političar bi bio podvrgnut atentatu.
Slovački premijer poručio je zemlji da će „napraviti prvi korak“ ka miru u zemlji kroz oprost. Rekao je: „Ne osećam mržnju prema čoveku koji me je upucao. Neću preduzimati nikakve pravne radnje protiv njega, niti ću tražiti naknadu štete. Opraštam mu i puštam ga da sredi šta je uradio i zašto je to uradio u svojoj glavi.”
NOVO! MARIO ZNA RASTURIO NOVU IDEJU „ELITE“! OVO MORATE DA ČUJETE
Napadač je bio „samo glasnik zla i političke mržnje“, a ne „usamljeni ludak“ kako se tvrdilo prvih dana nakon pucnjave, primetio je Fico, navodeći da grozničavo okruženje u zemlji podstiču „politički neuspešna i frustrirana opozicija”.
Fico je proverio „anti-vladine medije, političke nevladine organizacije koje finansiraju strane zemlje” i milijardera rođenog u Mađarskoj Džordža Soroša sa sedištem u SAD i kritikovao „medije koji formiraju mišljenje” zbog tolerisanja i pokrivanja političke mržnje i agresije. Naročito mediji koje finansira Soroš sada ne bi trebalo da pokušavaju da umanjuju šta se i zašto dogodilo, primetio je Fico.
Rekao je: „Želim da zamolim antivladine medije, posebno one u suvlasništvu finansijske strukture [Džordža] Soroša da ne idu ovim putem i da poštuju ne samo težinu razloga za pokušaj ubistva, već i posledice ovog pokušaja“, i upitao kako bi isti antipopulistički globalistički medij reagovao da je pokušan atentat na jednog od njihovih ljudi, a ne na njihovog političkog protivnika.
Veći deo Ficovog 14-minutnog obraćanja je proveo obraćajući se širem okruženju u zapadnom svetu koje je omogućilo ovaj razvoj događaja, a posebno sprovođenje onoga što je nazvao „jedinstveno ispravno mišljenje“ širom Evropske unije, preko „velikih demokratija“ kontrolišu male. Trenutno, to „jedinstveno tačno mišljenje“ forsira konformizam u odnosu na podršku ratu u Ukrajini, ali je Fico citirao nekoliko drugih slučajeva u prošlosti u kojima je njegova levo-populistička platforma videla da se suprotstavio preovlađujućim osećanjima u Evropi, kao što je protivljenje bombardovanju Beograda 1999. godine, povlačeći slovačke vojnike iz Iraka 2007. i blokirajući obavezna imigraciona pravila Evropske unije.
Međunarodna zajednica zatvara oči pred zloupotrebama vlada koje imaju ispravna mišljenja, tvrdio je premijer, dok se oštro obrušio na vlade koje odstupaju. Posebno je naveo iskustvo poslednje slovačke globalističko-centrističke vlade, sada u opoziciji, koja je vladala između 2020. i 2023. Oni su, kako je tvrdio, zloupotrebili slovački pravosudni sistem da likvidiraju protivnike za vreme dok su bili na vlasti, i nisu dobili zamer jer imali su tačna mišljenja tamo gde je to bilo važno.
Fico je rekao:
U osnovi se ne slažem sa politikom jedinstvenog tačnog mišljenja koju neke velike zapadne demokratije danas agresivno promovišu… svako ko se ne identifikuje sa ovim jedinstvenim obaveznim mišljenjem odmah je označen kao ruski agent i politički marginalizovan na međunarodnom planu. To je surovo zapažanje, ali pravo na drugačije mišljenje je prestalo da postoji u EU.
Demokratija ne bi trebalo da znači „zatvaranje ili zlonamerno ubijanje protivnika bez ikakvog razloga“, rekao je Fico, ali je ipak izrazio nadu da će se „društvo smiriti i da ćemo se uskoro sresti na smislen i miran način. Sve najbolje i držimo palčeve.”