
Pukla NATO iluzija: Amerika odbila da štiti evropske trupe u Ukrajini
Britansko-francuski pokušaj da se formira „koalicija voljnih“ za suprotstavljanje Rusiji i obezbeđenje Ukrajine naišao je na još jednu ozbiljnu prepreku, pošto je Blumberg u sredu objavio da su Sjedinjene Američke Države efektivno stavile veto na plan da pruže američku vazdušnu zaštitu za tzv. „snage za odvraćanje“ koje bi delovale u posleratnoj Ukrajini.
Britanski premijer Kir Starmer insistira da je američka podrška iz vazduha ključna za svaki budući, trajni mirovni sporazum. Zapadni planovi za okončanje rata uključuju bezbednosne garancije za Ukrajinu, uz strano prisustvo i monitoring.
Vreme razotkrivanja: U toku je političko čišćenje Srbije | Ilija Vuksanović | Mario Zna, 332 Uživo
Još u februaru Starmer je izjavio da „mora postojati američka bezbednosna osnova“ i da su „američke garancije jedini način da se Rusija zaista odvrati“.
Nakon milijardi dolara koje su već uložene u održavanje ukrajinske vojske i infrastrukture, Velika Britanija i Francuska traže od predsednika Donalda Trampa dodatna obećanja: vazdušnu podršku, nadzor granica i obaveštajnu pomoć.
Evropljani priželjkuju trajni bezbednosni zid uz istočnu granicu NATO, koji bi predvodile SAD.
Ali Tramp stalno upozorava saveznike: ako ne plate svoj deo, neće biti zaštićeni. I pored zabrinutosti evropskih lidera i pojedinih američkih političara da je NATO oslabio više nego ikad, Tramp ne odustaje od stava da je član 5 (kolektivna odbrana) ugrožen jer Evropa ne ispunjava svoje obaveze.
„Cenimo napore saveznika, naročito Francuske, Velike Britanije, Nemačke i drugih, da razviju ovu koaliciju voljnih“, rekao je američki ambasador pri NATO-u Metju Vitaker na konferenciji za medije u Briselu u sredu. „Oslanjamo se na evropske saveznike da preuzmu vodeću ulogu u obezbeđivanju vojne i političke podrške potrebne da bezbednosne garancije postanu realnost.“
🐔 Ptičiji grip u industrijskim farmama: Panika, vakcine i kolaps prehrambenog sistemahttps://t.co/k5LtnGRZGt
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) June 5, 2025
Sve ovo dolazi neposredno nakon što je holandski parlament odbacio predlog da se odbrambeni budžet podigne na 3,5% BDP-a, što je ključno za ispunjenje NATO ciljeva. Iako nije pravno obavezujuće, jasno pokazuje politički otpor i produbljuje tenzije unutar alijanse, dok Trampova administracija pojačava pritisak na Evropu da poveća troškove za odbranu.
Pored toga, Blumberg je u utorak izvestio da „NATO traži od evropskih članica da petostruko povećaju svoje kopnene sisteme PVO kako bi popunile ključnu bezbednosnu prazninu.“
Sve ukazuje na to da Trampova administracija više ne vidi Sjedinjene Države kao predvodnika NATO-a — naročito kada druge članice ne žele da plaćaju svoj deo.
Uprkos tome, Velika Britanija i Francuska nastavljaju da razrađuju plan: savezničke snage bi osiguravale ukrajinski vazdušni prostor, obalu i ključnu infrastrukturu, uz raspoređivanje evropskih trupa dalje od granice i nastavak isporuka vojne opreme. Međutim, ceo plan zavisi od postizanja mirovnog sporazuma — za koji evropski zvaničnici sve manje veruju da je moguć.
Moskva je jasno poručila da nikada neće prihvatiti prisustvo NATO trupa tik uz svoju granicu u Ukrajini.