Rakete postaju najveća pretnja avio-putnicima: Analiza posle nesreće Azerbejdžan Erlajnsa
Rakete su postale vodeći uzrok smrti među putnicima komercijalnih aviona, sa preko 500 slučajeva zabeleženih u poslednjoj deceniji. Poslednji incident, u kojem je navodno oboren avion Azerbejdžan Erlajns 24. decembra, samo je dodatno naglasio ovu zabrinjavajuću statistiku.
Napad u sredu u Kazahstanu, u kojem je stradalo 38 osoba, treći je veliki napad raketama na avio-kompanije od 2014. godine, prema podacima Aviation Safety Network-a (ANS), neprofitne organizacije koja prati incidente u avio-saobraćaju.
Prema izveštaju medija, ukupno 512 ljudi je izgubilo život u ovakvim napadima u poslednjih deset godina, što daleko premašuje broj žrtava drugih uzroka u komercijalnom avio-saobraćaju.
Ako se potvrdi da je reč o napadu koji je izvela Rusija, ovo bi bio drugi takav slučaj pripisan Moskvi, uz treći incident koji uključuje Iran i napad na avion Ukraine International Airlines-a. Ovi događaji oslikavaju haos koji vlada na Bliskom Istoku i u istočnoj Evropi.
Napadi raketama na civilne avione nekada su se smatrali reliktima Hladnog rata, kada je let Korea Air Lines-a 1983. oboren u sovjetskom vazdušnom prostoru, pri čemu je poginulo 269 ljudi.
Pet godina kasnije, američki ratni brod greškom je oborio iranski erbas iznad Persijskog zaliva tokom Iransko-iračkog rata, ubivši 290 ljudi.
NOVO! UŽIVO – Mario Zna bio na frontu u Donjecku! Ovo se ne propušta
Svet je skoro tri decenije bio pošteđen sličnim incidentima, sve do 2014. godine, kada su ruske snage oborile let Malaysia Airlines-a MH17, usmrtivši svih 283 putnika i 15 članova posade.
Šest godina kasnije, Revolucionarna garda Irana ispalila je rakete na avion Ukraine International Airlines-a, zamenivši ga za američki krstareći projektil. Sve 176 osoba na letu iz Teherana za Kijev izgubilo je život.
Fatalnosti uzrokovane raketama daleko premašuju i najteže avionske nesreće poslednjih deset godina, uključujući dve nesreće Boing 737 MAX-a iz 2019. godine, u kojima je poginulo 346 ljudi.
Kako navodi Međunarodna organizacija civilnog vazduhoplovstva Ujedinjenih nacija, smrtnost na komercijalnim letovima pala je na 17 slučajeva po milijardi putnika u 2023. godini, u poređenju sa 50 slučajeva godinu dana ranije.
Ostaci leta Azerbejdžan erlajnsa JS-8243 i dalje su predmet istrage, dok fotografije srušenog aviona pokazuju tragove šrapnela u trupu letelice.
U četvrtak je portparol Kremlja, Dmitrij Peskov, upozorio na donošenje preuranjenih zaključaka:
„Bilo bi pogrešno iznositi hipoteze pre nego što istraga iznese zaključke, i mi to svakako nećemo raditi, niti bi bilo ko drugi trebalo,“ rekao je na konferenciji za štampu.
Nulta Tačka/Mediji