Ralf Barić sada priznaje da je moguće laboratorijsko poreklo Covid-19
Vrhunski naučnik je u nedavno objavljenom svedočenju rekao da je moguće laboratorijsko poreklo virusa koji izaziva COVID-19, navodeći kako su kineski naučnici radili u uslovima koji nisu bili idealni.
„To ne možete isključiti“, rekao je u svedočenju Ralf [„humanizovani miševi za testiranje Covid-a“] Barić, profesor Univerziteta Severne Karoline i član Nacionalne akademije nauka SAD.
Gospodin Barić je ukazao na to kako su istraživači na Institutu za virusologiju u Vuhanu, koji se nalazi u blizini mesta gde su otkriveni prvi slučajevi COVID-19, sproveli eksperimente na virusima pod uslovima drugog nivoa biološke bezbednosti, umesto uslova trećeg nivoa biološke bezbednosti koji se obično koriste negde drugde.
G. Barić je godinama radio sa Ši Džengli i drugim naučnicima iz Vuhana, testirajući poboljšane viruse u radu za koji kažu da pomaže u pripremi izbijanja epidemija tako što olakšava razvoj kontramera kao što su vakcine.
Gospođa Čengli i drugi naučnici u Vuhanu su radili na kultivaciji pod uslovima drugog nivoa biološke bezbednosti do 2020. godine, „što sam smatrao neodgovornim“, rekao je gospodin Barić. To je bio „jedan od glavnih razloga zašto sam smatrao da hipoteza o potencijalnom bekstvu iz laboratorije ne bi trebalo, u suštini, da bude stavljena pod tepih“.
Bil Gejts želi da koristi veštačku inteligenciju za genetsko modifikovanje krava kako bi „spasio planetu“ https://t.co/nhiQStSLDX
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) May 2, 2024
On je 22. januara govorio pred izabranim podkomitetom Predstavničkog doma američkog Kongresa za pandemiju koronavirusa. Veće je objavilo transkript 1. maja.
Gospodin Barić, koji je doktorirao mikrobiologiju, rekao je podkomitetu da favorizuje teoriju da SARS-CoV-2, virus koji izaziva COVID-19, ima prirodno poreklo delimično zbog toga što su šanse za taj način veće.
„Šta je verovatnije, da li je to curenje iz laboratorije ili su to prirodni procesi? Gledate na… milion izloženosti [između prirode i ljudi] koje se dešavaju tokom 17 godina u odnosu na ono što se dešava u laboratorijskom okruženju“, svedoči gospodin Barić. Rekao je da je raznolikost u prirodi stotine miliona puta veća od virusa na Institutu za virusologiju u Vuhanu. „Ako to uzmete u obzir, verovatnije je da će to biti prirodan događaj nego da izađe iz laboratorije“, rekao je on.
Stručnjaci širom sveta i dalje su podeljeni oko porekla pandemije. Neki veruju da dostupni dokazi podržavaju laboratorijsko poreklo, ističući kako su kineske vlasti uništile dokaze sa Instituta za virusologiju Vuhan i tamošnje niže bezbednosne standarde. Drugi kažu da podaci sa pijace u Vuhanu ukazuju na prirodno poreklo.
G. Barić je rekao da je pregledao podatke sa pijace i opisao ih kao da pokazuju da je pijaca „mesto pojačanja“. Ali on je primetio da studije pokazuju da se slučajevi tamo nisu pojavili do decembra 2019, dok drugi dokumenti ukazuju da su slučajevi počeli ranije u Kini.
„Jasno je da je pijaca bila kanal za širenje“, rekao je on. „Da li je tu počelo? Ne mislim tako.“
Piter Daszak, predsednik organizacije EcoHealth Alliance—koja je godinama slala novac američkih poreskih obveznika WIV-u, potpisao je otvoreno pismo koje je objavio The Lancet 2020. godine u kojem se kaže: „Zajedno smo ovde da oštro osudimo teorije zavere koje sugerišu da COVID-19 nije imao prirodno poreklo“.
Upitan o konačnoj izjavi, gospodin Daszak je u sredu rekao panelu da „sve teorije shvatamo ozbiljno“ i da laboratorijsko poreklo SARS-CoV-2 ostaje „moguće, ali krajnje malo verovatno, na osnovu dokaza koje imamo“.
„Jednostavno mislim da podaci nisu tu da to podrže. I mislim da su dokazi da je ovo došlo prirodnim prelivanjem ogromni i rastu svake nedelje“, dodao je on.
G. Barić je rekao da je od njega zatraženo da potpiše Lancet pismo, ali je odbio zbog njegovog rada sa WIV-om. G. Daszak nije otkrio svoj rad sa WIV-om u odeljku o sukobu interesa. Gospodin Barić je umesto toga potpisao pismo pozivajući na istragu o poreklu u kome se kaže da „teorije o slučajnom oslobađanju iz laboratorije i prelivanju zoonoza ostaju održive“.
Džon Retklif, bivši direktor nacionalne obaveštajne službe, rekao je podkomitetu 2023. da je teorija curenja iz laboratorije „jedino objašnjenje koje verodostojno podržava naša inteligencija, nauka i zdrav razum“. Procena sa koje je skinuta tajna te godine kaže da pet obaveštajnih agencija procenjuje prirodno poreklo kao verovatnije, dok druge dve naginju laboratorijskom poreklu. Većina agencija kaže da virus nije genetski modifikovan i da sve veruju da nije razvijen kao biološko oružje.
Gzavije Besera, američki ministar zdravlja, rekao je na samitu u aprilu da su sve ideje o poreklu „spekulacije“ jer je Kina zatajila neke podatke. „Nikada nećemo saznati u potpunosti ako Kina ne otvori podatke“, rekao je on.