Raste broj pogrešno uhapšenih ljudi nakon grešaka u primeni tehnologije prepoznavanja lica
Obnovljena kritika primene tehnologije za prepoznavanje lica od strane organa za sprovođenje zakona nastaje pošto je nevin čovek, pogrešno identifikovan i kasnije zatvoren zbog toga, pokrenuo tužbu. Ovaj događaj naglašava tenzije koje se stalno razvijaju između napredne tehnologije i lične privatnosti, uvećane implikacijama po građanske slobode i slobodu govora.
Randal Kuran Reid, 29-godišnji muškarac poznatiji pod svojim srednjim imenom Kuran, vozio se do stana svoje majke nakon Dana zahvalnosti kada ga je policija zaustavila i uhapsila na međudržavnom autoputu u Džordžiji. Na njegovu veliku žalost, Kuran je saznao da je osumnjičen za zločine u Luizijani – državi koju nikada nije ni posetio, preneo je AP.
Držan je u pritvoru više dana, a ova nezgoda nije jedinstvena za Kuran. Najmanje četiri druge osobe, uključujući ženu koja je u osmom mesecu trudnoće lažno su optuženi za otmicu automobila, podneli su tužbe protiv organa za sprovođenje zakona zbog toga što su pogrešno identifikovani i uhapšeni zbog kontroverzne tehnologije. Uprkos potencijalnim prednostima prepoznavanja lica u rešavanju krivičnih slučajeva, praćenju nestalih osoba i identifikaciji žrtava trgovine ljudima, kritičari tvrde da to predstavlja ozbiljnu zabrinutost i za građanske slobode i za privatnost. Od svih argumenata protiv toga, navodi o rasnoj pristrasnosti stoje na čelu tehnologije.
Klaus Švab priznaje da Agenda 2030 propada jer se milioni dižu protiv novog svetskog poretkahttps://t.co/tgECOVrfZK
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) September 26, 2023
Dizajnirano da uporedi snimke nadzora sa potencijalnim profilima iz vladinih baza podataka ili društvenih medija, prepoznavanje lica, međutim, često može dovesti do lažnih pozitivnih rezultata. U izjavi pod zakletvom kojom se traži nalog za hapšenje Kurana, detektiv je koristio video nadzor i reč neidentifikovanog „verodostojnog izvora“ da identifikuje osumnjičenog. Postoje brojne sumnje da je dvosmisleni „verodostojan izvor“ u stvari bio pogrešan sistem prepoznavanja lica, koji se posebno ne pominje u izjavi pod zakletvom.
Advokat Kurana, Sem Starks, doveo je u pitanje kredibilitet navodnog izvora detektiva i tvrdi da detektivska potraga za nalogom za hapšenje bez dodatnih potkrepljujućih dokaza otkriva zloupotrebu i preterano oslanjanje na ovu tehnologiju.
Nakon događaja u vezi sa nezakonitim hapšenjem Kurana, policiji su izdati podsetnici o važnosti dopunjavanja dokaza kada se koristi prepoznavanje lica za obezbeđivanje naloga za hapšenje.