RASTU TENZIJE! BRITANCI ŠALJU TRUPE NA GRANICU POLJSKE I BELORUSIJE! OVO MOŽE DA ESKALIRA U SVAKOM TRENUTKU
Na istoku se situacija zaoštrava. Zapadne trupe nisu prvi put u pohodu na istok.
Velika Britanija šalje trupe u Poljsku da pomognu u rešavanju eskalacije krize u kojoj su migranti zarobljeni na granici sa Belorusijom.
U prvoj značajnoj intervenciji zemlje, Ministarstvo odbrane (MO) je saopštilo da je „mali tim“ pripadnika oružanih snaga raspoređen u Poljsku „kako bi se pozabavio tekućom situacijom na beloruskoj granici“.
Do toga dolazi nakon što je Rusija pokazala podršku svom bliskom savezniku slanjem padobranaca na belorusku stranu granice.
Rusko Ministarstvo odbrane saopštilo je da će njihove trupe padobranom skočiti u belorusku oblast Grodno, koja se graniči sa Poljskom, u okviru vežbi za „testiranje spremnosti snaga za brzo reagovanje“.
Podrazumeva se da će učešće britanskih trupa u početku biti ograničeno na pružanje inženjerske podrške.
U saopštenju Ministarstva odbrane se navodi:
„Velika Britanija i Poljska imaju dugu istoriju prijateljstva i saveznici su u NATO-u“.
„Mali tim pripadnika oružanih snaga Velike Britanije raspoređen je nakon sporazuma sa poljskom vladom, da se istraži kako možemo da pružimo inženjersku podršku za rešavanje tekuće situacije na beloruskoj granici“.
Rusija je snažno podržala Belorusiju u momentu napetog sukoba ove nedelje dok su se hiljade migranata i izbeglica, većinom sa Bliskog istoka, okupile na beloruskoj strani granice sa Poljskom u nadi da će preći u zapadnu Evropu.
Evropska unija optužila je beloruskog autoritarnog predsednika Aleksandra Lukašenka da podstiče ilegalne prelaske granice kao „hibridni napad“ da uzvrati na sankcije EU njegovoj vladi koje su usledile zbog gušenja domaćih protesta nakon njegovog spornog reizbora 2020. godine.
Belorusko ministarstvo odbrane optužilo je Poljsku u četvrtak za „neviđeno“ vojno nagomilavanje na granici, rekavši da kontrola migracija ne opravdava koncentraciju od 15.000 vojnika uz podršku tenkova, sredstava protivvazdušne odbrane i drugog oružja.
U međuvremenu, NATO je rekao da „snažno osuđuje“ „neregularnu migraciju koju je veštački stvorila Belorusija“.
U saopštenju, alijansa je rekla: „Ove bešćutne akcije ugrožavaju živote ugroženih ljudi. NATO saveznici solidarni su sa Poljskom, Litvanijom, Letonijom i drugim savezničkim državama koje su pogođene i podržavaju mere, vođene osnovnim vrednostima i važećim međunarodnim pravom, koje saveznici preduzimaju pojedinačno i kolektivno, kao odgovor na situaciju koja zahteva blisku koordinaciju sa ključnim međunarodnim partnerima.
„Ostaćemo na oprezu protiv rizika dalje eskalacije krize i provokacija Belorusije na granicama sa Poljskom, Litvanijom i Letonijom i nastavićemo da pratimo implikacije po bezbednost alijanse“.
„Saveznici u NATO-u pozivaju Belorusiju da prekine ove akcije, da poštuje ljudska prava i osnovne slobode i da se pridržava međunarodnog prava“.