Rat protiv gotovine: Indija uvodi pilot program maloprodaje za digitalni novac
Nedavno smo izvestili da Federalne rezerve planiraju da pokrenu 12-nedeljni pilot program u partnerstvu sa nekoliko velikih komercijalnih banaka kako bi testirali izvodljivost digitalne valute centralne banke (CBDC). SAD nisu same u eksperimentisanju sa digitalnom valutom. Indija radi na razvoju digitalnih rupija i nedavno je najavila drugu fazu testiranja.
Nakon uspešnog pokretanja pilot programa za testiranje svoje digitalne valute na veleprodajnom nivou, Banka Indije (RBI) je najavila da će testirati digitalne rupije u maloprodajnom okruženju.
Prema IRB-u, digitalna valuta centralne banke „je zakonito sredstvo plaćanja koje izdaje centralna banka u digitalnom obliku. To je isto što i fiat valuta i može se zameniti jedan na jedan sa fiat valutom. Samo je njegova forma drugačija”.
Digitalne valute su slične bitkoinu i drugim kriptovalutama. One postoje kao virtuelne novčanice ili kovanice koje se drže u digitalnom novčaniku na vašem računaru ili pametnom telefonu. Razlika između državne digitalne valute i bitkoina je u tome što je vrednost digitalne valute podržana i kontrolisana od strane države, baš kao i tradicionalna fiat valuta.
Kako je RBI rekao: „Za razliku od kriptovaluta, CBDC nije roba ili potraživanja zasnovana na robi ili digitalnoj imovini. Kriptovalute nemaju izdavaoca. One nisu novac (sigurno ne valuta) kako se ta reč istorijski razumela”.
Prema izveštaju indijskog Economic Times-a, Nacionalna platna korporacija Indije će ugostiti platformu za sistem plaćanja u digitalnim rupijima tokom faze testiranja. Banka Indije želi da svaka komercijalna banka u pilot-programu testira maloprodajnu upotrebu digitalnog rupija sa 10.000 do 50.000 korisnika.
State Bank of India, Bank of Baroda, Union Bank of India, ICICI Bank, HDFC Bank, Kotak Mahindra Bank, Yes Bank i IDFC First Bank učestvovaće u pilot programu. Ako pilot bude uspešan, IRB će uvesti program u ceo indijski bankarski sistem.
„E-rupija će biti uskladištena u novčaniku, apoeni će biti dostupni po zahtevu kupca, baš kao što tražite gotovinu sa bankomata. Banke to pokreću samo u odabranim gradovima“, rekla je osoba uključena u program za Tajms.
KLAUS ŠVAB na sva usta hvali KINU i krvavi tehno-komunistički sistem! Nada se da će svi slediti taj primer (VIDEO)https://t.co/2IaUVqMyAm
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) November 24, 2022
U napomeni o konceptu, IRB je reklamirao prednosti digitalne valute.
Veruje se da CBDC za maloprodaje može da obezbedi pristup sigurnom novcu za plaćanje i poravnanje jer je to direktna obaveza centralne banke. Veleprodajni CBDC ima potencijal da transformiše sisteme poravnanja za finansijske transakcije i učini ih efikasnijim i sigurnijim. Uzimajući u obzir potencijal koji svaki od njih nudi, možda ima zasluga u uvođenju i CBDC-V i CBDC-R.
Digitalne valute koje izdaje vlada prodaju se uz obećanje da će obezbediti bezbednu, pogodnu i sigurniju alternativu fizičkoj gotovini. Takođe nam je rečeno da će to pomoći da se zaustave opasni kriminalci koji vole gotovinu. Ali postoji i mračnija strana – kontrola i nedostatak privatnosti.
U korenu kretanja ka vladinoj digitalnoj valuti je „rat protiv gotovine“. Eliminacija gotovine stvara potencijal za vladu da prati, pa čak i kontroliše potrošnju potrošača, a centralnim bankama bi to dodatno olakšalo uključivanje u manipulativne monetarne politike kao što su negativne kamatne stope.
Zamislite da nema gotovine. Bilo bi nemoguće sakriti čak i najmanju transakciju od očiju vlade. Nešto tako jednostavno kao što je vaš jutarnji izlazak u kafić ne bi bila tajna od strane vladinih zvaničnika. Kao što je Blumberg naveo u članku objavljenom kada je Kina pokrenula svoj pilot program digitalnih juana, digitalna valuta „nudi kineskim vlastima stepen kontrole koji nije moguć fizičkim novcem“.
Vlada bi čak mogla da „isključi“ mogućnost pojedinca da vrši kupovinu. Blumberg je opisao koliko kontrole digitalna valuta može dati kineskim zvaničnicima.
PBOC je takođe naznačio da bi mogao da postavi ograničenja na veličinu nekih transakcija, ili čak da zahteva zakazivanje za obavljanje velikih transakcija. Neki posmatrači se pitaju da li bi isplate mogle biti povezane sa novonastalim socijalno-kreditnim sistemom, u kojem su građani sa uzornim ponašanjem „na beloj listi“ za privilegije, dok su oni sa krivičnim i drugim prekršajima izostavljeni. „Kineski cilj nije da plaćanje učini praktičnijim, već da zameni gotovinu, tako da može bolje da prati ljude nego što to već čini“, tvrdi Aron Braun, kripto investitor koji piše za Bloomberg Opinion.
Kina je prošle godine pokrenula svoj pilot program digitalnih juana. Digitalna valuta koju podržava kineska vlada dobila je podsticaj kada je najveći onlajn trgovac u zemlji najavio prvu virtuelnu platformu koja prihvata kinesku digitalnu valutu.
Ekonomista Thorsten Polleit je u članku koji je objavio Mises Wire izneo potencijal za kontrolu od strane vlade poput Velikog brata sa pojavom digitalnog evra. Kako je rekao, „put ka tome da postane režim nadzorne države će se znatno ubrzati“ ako i kada bude izdata digitalna valuta.
Vlade širom sveta godinama su tiho vodile rat protiv gotovine. Još 2017. godine, MMF je objavio jeziv dokument koji nudi vladama sugestije o tome kako da se krene ka bezgotovinskom društvu čak i suočeni sa snažnim protivljenjem javnosti.
Kao i kod većine stvari koje vlada radi, trebalo bi da budete oprezni sa digitalnom valutom. Ima mračnu stranu za koju možete biti sigurni da će je mejnstrim mediji uglavnom ignorisati.
Nulta Tačka/ZeroHedge