Rat protiv hrišćanstva: Engleski savet zabranjuje molitve u ime ‘inkluzivnosti’
Gradski savet u Engleskoj izglasao je zabranu hrišćanskih molitvi pre sastanaka kako bi promovisao „inkluzivnost“.
Dok se tradicionalno na početku sastanaka gradskog i okružnog saveta u Sent Albansu u Engleskoj izgovarala hrišćanska molitva, prošle nedelje je doneta odluka glasanjem, sa 25 glasova za i 20 protiv, da se ova praksa ukine.
Sent Albans, grad sa katedralom u Hertfordširu nazvan po prvom zabeleženom britanskom hrišćanskom mučeniku, ostaje pretežno hrišćanski grad uprkos porastu ateizma u većem delu Engleske.
Ipak, odbornica Liberalnih demokrata Sinead Hauland, autorka predloga za zabranu hrišćanskih molitvi pre sastanaka, tvrdila je da one „mogu nenamerno isključiti ili otuđiti pojedince različitih vera ili one bez verskih uverenja“.
Oslobađanje Srbije i Sveta idu u jednom koraku | Alek Kavčić | Mario Zna, 318 Uživo
Ona je tvrdila da se hrišćanske molitve protive ciljevima „jednakosti i inkluzivnosti“ gradskog veća Hertfordšira i da to „ometa početak sastanka“.
Prema izveštaju Dejli Mejla, lokalni gradonačelnik će i dalje imati mogućnost da održi minut ćutanja pre sastanaka, međutim, svako lično razmišljanje mora da bude na nehrišćanski način.
Nacionalno sekularno društvo (NSS) pozdravilo je ovu odluku, a šefica kampanja Megan Menson je rekla: „Odlična je vest da Savet Sent Albansa prepoznaje važnost inkluzivnog i sekularnog pristupa lokalnoj vlasti”.
„Čestitamo veću na odluci da ukloni molitve sa početka sastanaka, kako bi se osiguralo da se niko od prisutnih ne oseća otuđenim ili isključenim. Pozivamo sve lokalne savete širom zemlje koji još uvek izgovaraju molitvu da obrate pažnju i slede ovaj primer.”
CIA obustavila deljenje obaveštajnih podataka sa Ukrajinomhttps://t.co/PqbXqhI7jp
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) March 5, 2025
Hrišćanstvo je sve više na začelju u Velikoj Britaniji, sa vouk ideologijom koja je rasprostranjena unutar Engleske crkve, a antihrišćanski zakoni se donose širom zemlje.
Međutim, možda najveća pretnja je porast nivoa ateizma u zemlji. Prema poslednjem popisu stanovništva iz 2022. godine, samo 46,3 odsto ljudi u Engleskoj se izjasnilo kao hrišćani, što je pad u odnosu na 71 odsto samo dve decenije ranije i prvi put od 7. veka da je većina zemlje bila nehrišćanska.
Nasuprot tome, broj onih za koje je identifikovano da „nemaju religiju“ porastao je na preko 37 procenata, u odnosu na otprilike četvrtinu stanovništva 2011. Islam je takođe zabeležio značajan rast, uglavnom zbog masovne migracije. Sa oko 6,5 odsto stanovništva, broj muslimana je porastao za 44 odsto od prethodnog popisa.