Rat u Ukrajini postao poligon za testiranje robota ubica
Rat u Ukrajini postao je najveći poligon za testiranje autonomnih vozila bez posade na pogon veštačke inteligencije u istoriji. Iako upotreba vojnih robota nije ništa novo — u Drugom svetskom ratu rođene su ratne mašine na daljinsko upravljanje, a SAD su postavile potpuno autonomne jurišne bespilotne letelice tek 2020. — ono što vidimo u Ukrajini je proliferacija novog klasa borbenog vozila.
Ovaj članak govori o tehnologiji „robota ubice“ koju koriste obe strane u ruskom ratu u Ukrajini. Naš glavni zaključak je da „ubistveni“ deo „robota ubica“ ovde ne važi. Čitajte dalje da biste saznali zašto.
Bez posade naspram autonomnog
Ovaj rat predstavlja prvu upotrebu moderne klase vozila bez posade i platformi za automatizovano oružje u dugotrajnoj invaziji koja uključuje snage sa relativno sličnom tehnologijom. Dok se na papiru čini da je ruska vojska superiornija od ukrajinske, dve strane su postavile snage sa sličnim sposobnostima. U poređenju sa silama sa kojima se Rusija suočila tokom svog učešća u građanskom ratu u Siriji ili, na primer, sa snagama sa kojima su se suočile SAD tokom sukoba u Iraku i Avganistanu, ono što se trenutno dešava na terenu u Ukrajini pokazuje više paralelno poprište angažovanja.
Važno je, međutim, napomenuti da ovo nije rat koji vode mašine. Malo je verovatno da će autonomno oružje i vozila bez posade imati mnogo uticaja u ratu, jednostavno zato što su neprovereni i, trenutno, nepouzdani.
Vozila bez posade i autonomna vozila nisu nužno ista stvar. Dok su skoro sva autonomna vozila — ona koja mogu da rade bez ljudske intervencije — bez posade, mnogim vozilima bez posade ljudi mogu upravljati samo na daljinu. Možda je najvažnije da mnoga od ovih vozila nikada nisu testirana u borbi. To znači da je veća verovatnoća da će se koristiti u ulogama „podrške“ nego kao autonomna borbena vozila, čak i ako su za to dizajnirana.
Ali, pre nego što uđemo u to kako i zašto stoji upotreba vojnih robota u savremenom ratovanju, moramo da objasnimo kakva se vozila trenutno koriste. U ratovanju ne postoje „roboti ubice“. To je sveobuhvatni termin koji se koristi za opisivanje vojnih vozila, autonomnih i bez posade.
To uključuje letelice bez posade (UAV), kopnena vozila bez posade (UGV) i površinska vozila bez posade (USV, drugi termin za pomorska ili vodena vozila bez posade).
Dakle, prvo pitanje na koje moramo da odgovorimo je: zašto jednostavno ne pretvoriti robote u ubice i pustiti ih da ratuju umesto nas? Možda ćete biti iznenađeni kada saznate da odgovor nema mnogo veze sa propisima ili pravilima u vezi sa upotrebom „robota ubica“.
Jednostavno rečeno: vojske imaju bolje stvari da rade sa svojim robotima nego samo da ih šalju u rat. To ne znači da neće biti testirani na taj način, već postoje dokazi da se to dogodilo .