Republikanci putem suda planiraju da istraže dogovor VAŠINGTONA I BIG TECH-a za sprovođenje CENZURE
Republikanci će navodno iskoristiti svoju moć sudskog poziva da istraže Big Tech cenzuru tako što će zahtevati dokumente i ubedljiva svedočenja od donosioca odluka ako ponovo zauzmu Predstavnički dom SAD.
Viši pomoćnik koji je uključen u pripreme republikanaca za istragu Big Tech cenzure rekao je za Blumberg da se republikanci nadaju da će uneti transparentnost u tajne operacije Big Tech-a. Savetnik tehnološke kompanije je takođe rekao za Blumberg da tehnološke kompanije ozbiljno shvataju potencijalne istrage koje predvode republikanci.
Odbor za pravosuđe Predstavničkog doma, kojim će predsedavati poslanik Džim Džordan (R-Ohajo) ako republikanci povrate kontrolu nad Predstavničkim domom, nagovestio je da planira da razmotri cenzuru Big Tech-a sa pričom o laptopu Hantera Bajdena New York Post-a.
U izveštaju Pravosudnog odbora Predstavničkog doma od 4. novembra pod naslovom „FBI uzbunjivači: Zašto njihova obelodanjivanja ukazuju na politizaciju FBI-a i Ministarstva pravde“ pominje sina predsednika Džoa Bajdena, Hantera Bajdena, više od 1.000 puta i sugeriše da Federalni istražni biro (FBI) je bio u dosluhu sa platformama društvenih medija da bi suzbili priču u Njujork postu nedeljama pre američkih predsedničkih izbora 2020. Izveštaj takođe citira uzbunjivače koji su kontaktirali senatora Čaka Graslija (R-Ajova) i naveli da je „postojala šema među određenim zvaničnicima FBI-ja da se potkopaju optužujuće informacije povezane sa Hanterom Bajdenom lažnim sugerisanjem da je to dezinformacija“.
A u septembru, nekoliko meseci pre američkih međuizbora 2022., Džordan i 34 druga republikanca zatražili su da Fejsbuk preda komunikaciju sa FBI-jem koja je bila u vezi sa izveštavanjem Njujork posta o priči o laptopu Hantera Bajdena. Međutim, u to vreme nisu imali moć da primoraju Fejsbuk da preda ove dokumente, a Mark Zakerberg, izvršni direktor Facebook-ove matične kompanije Meta, nije odgovorio na zahtev.
Prema Blumbergu, Odbor za pravosuđe Predstavničkog doma će takođe verovatno razmotriti deplatformisanje od strane Big Tech-a bivšeg predsednika Donalda Trampa i navodni dosluh Bajdenove administracije sa Big Tech kompanijama da cenzurišu „dezinformacije o Covid-19“.
Ove istrage bi potencijalno mogle otkriti više dokumenata koji osvetljavaju razmere Big Tech cenzure i koliko daleko ove kompanije idu kada sarađuju sa saveznom vladom. Prethodne tužbe, istrage i zahtevi Zakona o slobodi informacija (FOIA) već su otkrili da Ministarstvo za unutrašnju bezbednost (DHS) i visoki zvaničnici iz Bajdenove administracije Bele kuće označavaju sadržaj na društvenim mrežama radi cenzure – razvoj koji je pokrenuo potencijalnu zabrinutost zbog kršenja Prvog amandmana.
Pored toga, Blumberg napominje da bi istrage mogle potencijalno da informišu zakonodavstvo. Republikanci su nedavno predstavili novi zakon koji ima za cilj da spreči saveznu vladu da vrši pritisak na platforme da cenzurišu. Međutim, čak i sa malom većinom, šanse za usvajanje velikog zakona su male jer bi bila potrebna međustranačka saradnja.