Republikanski senatori odbijaju sporazum koji daje SZO-u moć nad svim budućim pandemijama
Dok se zemlje članice Svetske zdravstvene organizacije (SZO) spremaju da se okupe u Švajcarskoj sledeće nedelje kako bi pregovarale o konačnim uslovima sporazuma koji će SZO-u dati centralizovanu vlast nad američkom politikom u slučaju pandemije(i nad svim drugim zemljama članicama), republikanski senatori pokušavaju da odustanu od sporazuma pošto hoće da povrate veću moć Kongresu da odobrava sporazume.
Nacrt sporazuma, koji bi bio „pravno obavezujući“ za sve 194 zemlje članice, daje SZO ovlašćenje da proglasi pandemiju i podčinjava zemlje članice pod „centralnu ulogu SZO kao usmeravajućeg i koordinacionog organa za međunarodni zdravstveni rad“, u oblasti kao što su blokade, tretmani, medicinski lanci snabdevanja, nadzor i „dezinformacije i lažne vesti“, kada se proglasi pandemija.
Pridružite nam se – https://t.me/nultatacka
Sedamnaest američkih senatora, predvođenih Ronom Džonsonom (R-Vis.), predstavili su 15. februara „Nema sporazuma SZO o spremnosti za pandemiju bez odobrenja Senata“, koji kaže da se sporazum o pandemiji mora smatrati ugovorom, što zahteva saglasnost supervećine u Senatu, koja je dvotrećinska, ili 67 senatora. Zakon dolazi u trenutku kada se SZO sprema da 27. februara svim zemljama članicama predstavi ono što naziva „nultim nacrtom“ sporazuma, koji je dogovoren uz pomoć američkog sekretara za zdravstvo i ljudske usluge Ksavijea Besere, kako bi se dogovorili o konačnim uslovima.
Ostali sponzori zakona bili su Čak Grasli (R-Ajova), Bil Hagerti (R-Tenn), Džon Baraso (R-Vajo), Majk Li (R-Juta), Marša Blekbern (R-Tenn), Rik Skot (R-Fla.), Džon Huven (R-N.D.), Marko Rubio (R-Flora), Ted Kruz (R-Teksas), Stiv Dejns (R-Mont), Tom Tilis (R-N.C. ), Tom Cotton (R-Ark.), Mike Braun (R-Ind.), Tommi Tuberville (R-Ala.), Roger Marshall (R-Kan.) i Katie Britt (R-Ala.).
„SZO, zajedno sa našim saveznim zdravstvenim agencijama, nije uspela u svom odgovoru na COVID-19“, izjavio je senator Džonson. „Ovaj neuspeh ne bi trebalo da bude nagrađen novim međunarodnim sporazumom koji bi povećao moć SZO na račun američkog suvereniteta“.
👉Optužbe za prevaru u ispitivanju Pfizer vakcine po prvi put u mejnstrim medijima https://t.co/EkP7CCVQTO
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) February 20, 2023
Ali neki sumnjaju da će ovaj zakon, čak i ako bude odobren, zaustaviti stupanje na snagu sporazuma SZO kada ga predsednik Džo Bajden potpiše.
„Uz svo dužno poštovanje prema senatorima koji sponzorišu, to neće uspeti“, rekao je Fransis Bojl, profesor međunarodnog prava na Univerzitetu Ilinois, za Epoh tajms. Razlog je, kako je rekao, taj što je sporazum SZO sastavljen posebno da se zaobiđe proces odobravanja u Senatu, a Kongres bi umesto toga trebalo da odmah uskrati svoje godišnje doprinose SZO-u i da izbaci Sjedinjene Države iz organizacije.
Trenutno, Sjedinjene Države daju najveći doprinos budžetu SZO od 6,72 milijarde dolara, od čega je 1,25 milijardi dolara za „hitne zdravstvene situacije“. Fondacija Bila i Melinde Gejts je drugi najveći donator SZO, doprinoseći 9 odsto njenog budžeta 2021. godine; Kina je treća.
Da li će Bajdenu biti potrebno odobrenje Senata za sporazum SZO?
Ostaje nejasno da li će Bajdenovoj administraciji biti potrebno odobrenje Senata da bi sporazum SZO stupio na snagu. Sam sporazum navodi da će postati efikasan i pravno obavezujući za države članice „privremeno“, čim bude potpisan i pre nego što ga odobre bilo koje nacionalno zakonodavstvo.
„Bajdenova administracija može naznačiti da privremeno stavlja ovaj sporazum na snagu nakon samog potpisivanja sporazuma“, rekao je Bojl. „Dakle, on će stupiti na snagu ovde u Sjedinjenim Državama privremeno dok Senat ne odluči da li će dati svoj savet i saglasnost za sporazum. Ja lično ne znam ni za jedan drugi sporazum SAD koji predviđa njegovu privremenu primenu dok Senat SAD ne da svoje savete i saglasnost za sporazum”.