Rizik od raka raste čak i od sićušnih tragova tricijuma zbog ispuštanja vode iz Fukušime, upozorava stručnjak
Japan je krajem avgusta počeo da ispušta radioaktivne otpadne vode sa tricijumom iz nuklearne elektrane Fukušima Daiči pogođene zemljotresom i cunamijem, a svi neposredni susedi zemlje, plus Meksiko i zemlje Latinske Amerike, izražavaju zabrinutost zbog tog poteza. Međutim, japanske vlasti su uverile da je postupak bezbedan.
Poznato je da prisustvo čak i niske koncentracije tricijuma u vodi povećava rizik od raka za preko 500%, rekao je za Sputnjik okeanograf Moskovskog državnog univerziteta Sergej Muhametov.
Što se tiče dugoročnih efekata količina u tragovima izotopa dobijenog vodonikom prisutnog u filtriranoj vodi za hlađenje koja se baca iz nuklearne lokacije Fukušima, naučnici to tek treba da utvrde, dodao je on.
Prema rečima stručnjaka, do ovog zaključka su došli američki naučnici Dejvid Kočer i Oven Hofman iz Ouk Ridž centra za analizu rizika. Njihovo istraživanje predstavilo je procenu životnih rizika od incidencije raka povezanih sa standardom vode za piće za tricijum koji je ustanovila Američka agencija za zaštitu životne sredine (USEPA).
U Americi, ovaj standard je „godišnji prosečni maksimalni nivo zagađivača (MCL) od 740 bekerela po litru“.
Rezultati njihove studije otkrili su da je prosečan rizik od raka kože za oba pola pri unosu tricijuma u vodu za piće na maksimalnom nivou zagađivača (MCL) tokom prosečnog životnog veka (80 godina za žene i 75 za muškarce) 0,0003.
Najnovija studija: Ko je imao COVID u riziku je da umre u naredne dve godine https://t.co/ez4ZlhzyHh
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) September 3, 2023
Istovremeno, životni rizik od raka uz dnevnu konzumaciju dva litra vode za piće tokom prosečnog životnog veka, isključujući tricijum i slučajeve raka kože, iznosi 0,000056. Dakle, rizik se u ovom slučaju povećava više od pet puta.
Ranije je Tokio Electric Power Company (TEPCO), operater oštećene nuklearne elektrane Fukushima Daiichi (Fukushima-1), otkrio tricijum (T, ili 3H – radioaktivnu supstancu) u morskoj vodi na severoistočnom priobalju luke u blizini objekta. Ovo je bila prva detekcija tricijuma otkako je počelo ispuštanje tretirane, nisko-radioaktivne vode. Prema TEPCO-u, morska voda oko fabrike ima nivoe tricijuma ispod 10 bekerela po litru, znatno ispod postavljene granice kompanije od 700 bekerela i preporučenog praga bezbedne vode za piće Svetske zdravstvene organizacije (SZO) od 10.000 bekerela.
Krajem avgusta, japanski operater nuklearne elektrane Fukušima objavio je da pokreće svoj plan za ispuštanje preko milion metričkih tona tretirane, visoko razblažene radioaktivne otpadne vode iz elektrane u Tihi okean. Tokio je tvrdio da je prečišćenu vodu trebalo ispustiti jer je hitno trebalo da se oslobodi prostor u objektu u Fukušimi.
Dok je u početku Tokio planirao da ovog proleća počne da ispušta vodu prečišćenu od svih radionuklida osim tricijuma u okean 0,6 milja od stanice, rok je pomeren na leto 2023. zbog nepovoljnih vremenskih uslova i drugih faktora. Očekuje se da će ceo proces trajati do 30 godina.
Odluka Japana da ispusti tretiranu nuklearnu vodu u Pacifik izazvala je žestoke primedbe lokalnog stanovništva, međunarodne humanitarne zajednice, kao i Kine, Južne Koreje i drugih suseda u regionu, koji strahuju od radioaktivne kontaminacije. Međunarodna agencija za atomsku energiju tvrdila je da će prečišćena otpadna voda imati zanemarljiv radiološki uticaj na ljude i životnu sredinu.
Nulta Tačka/InfoWars