Robert F. Kenedi Junior kaže da bi pomilovao Edvarda Snoudena ako bude izabran za predsednika
G. Snouden je bivši radnik Agencije za nacionalnu bezbednost (NSA) koji je odao informacije o široko rasprostranjenim domaćim nadzornim operacijama agencije tokom Obamine administracije. Pobegao je iz Sjedinjenih Država 2013. godine zbog mogućih optužbi za špijunažu zbog kojih je mogao da bude zatvoren 30 ili više godina.
Prema video izjavi gospodina Kenedija od 1. aprila, gospodin Snouden je izvršio „kritičnu javnu uslugu otkrivajući Amerikancima po prvi put da je naša vlada špijunirala milione nas… američkih građana koji poštuju zakon kršeći brojne zakona i naša osnovna prava na privatnost.”
„Njegovi hrabri postupci doveli su do toga da Kongres pooštri nadzor nad obaveštajnom zajednicom po prvi put u četrdeset godina“, rekao je Kenedi.
„Amerika koju volim ne kažnjava uzbunjivače. Govornici istine koji se zalažu za slobodu govora i pokušavaju da vrate Ameriku njenim demokratskim i humanitarnim idealima treba da budu poštovani, a ne krivično gonjeni“, dodao je on.
Gospodina Snoudena su neki hvalili zbog svojih postupaka, a drugi ocrnjivali kao izdajnika. Kaže da je obelodanio podatke jer je verovao da je američka obaveštajna zajednica otišla predaleko i narušila građanske slobode.
Izrael gradi oltar za žrtvovanje crvene junice da bi se ispunilo biblijsko proročanstvo o kraju vremenahttps://t.co/MDQU21SWok
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) April 4, 2024
U 2016., Komitet za obaveštajne poslove Predstavničkog doma objavio je verziju istražnog izveštaja o gospodinu Snoudenu, sa kojeg je skinuta oznaka tajnosti, opisujući postupke gospodina Snoudena kao bezobzirno zanemarivanje bezbednosti Amerikanaca i nacionalne bezbednosti SAD.
Međutim, američki žalbeni sud 2020. utvrdio je da je program koji je gospodin Snouden razotkrio nezakonit i da američki zvaničnici koji su ga javno branili nisu govorili istinu.
RFK Junior otkriva peticiju za pomilovanje Snoudena
Kao deo svoje izjave, gospodin Kenedi je takođe predstavio peticiju u kojoj traži najmanje 300.000 potpisa kako bi se izvršio pritisak na Bajdenovu administraciju da reaguje i pomiluje gospodina Snoudena za njegove postupke, kako bi se mogao vratiti „nesputan u Sjedinjene Države“.
„Pre Edvarda Snoudena, niko nije znao da obaveštajne agencije ilegalno preuzimaju sve naše podatke i špijuniraju američke građane“, rekao je Kenedi.
„Tako da nije iznenađujuće da te iste obaveštajne agencije sada pokušavaju da prikažu Snoudena kao zločinca i da zarobljeni političari podržavaju taj narativ“, dodao je on.
Prema poruci gospodina Kenedija u peticiji, uzbunjivači poput Danijela Elsberga, Džona Kirijakua, Čelsi Mening, Edvarda Snoudena i Džulijana Asanža nisu izdali Ameriku otkrivajući korupciju u vladi.
„Ali umesto da zagovara slobodu govora i slavi ove kazivače istine, danas naša vlada aktivno progoni novinare i uzbunjivače“, kaže se u poruci.
„Ovo nije Sovjetski Savez. Amerika koju volim ne zatvara disidente. Naši osnivači stavljaju slobodu govora kao Prvi amandman jer od toga zavise sva naša druga prava. Ako date vladi dozvolu da ućutka svoje kritičare, ona sada ima dozvolu za bilo koje zločine.”
G. Snouden trenutno živi u Moskvi sa svojom američkom suprugom Lindzi Mils. Dobio je ruski pasoš i položio zakletvu o državljanstvu još 2022. Kao rezultat toga, više ne može biti izručen stranoj zemlji.
G. Snouden tvrdi da je još jedan razlog zašto je podneo zahtev za rusko državljanstvo to što mu je Bela kuća namerno poništila pasoš i ugušila sve njegove pokušaje da napusti naciju. Nejasno je da li se odrekao svog državljanstva SAD.