Robert F. Kenedi Junior: Moramo odbaciti optužbe protiv Džulijana Asanža i postaviti spomenik u njegovu čast
Američke vlasti treba odmah da odbace sve optužbe protiv osnivača Vikiliksa Džulijana Asanža i da naprave statuu u Vašingtonu kako bi se proslavila njegova „herojska“ dela, kaže predsednički kandidat Robert F. Kenedi mlađi.
Nezavisni kandidat je takođe pozvao SAD da pomiluju Edvarda Snoudena, uzbunjivača NSA koji godinama živi pod zaštitom u Rusiji.
Asanž je optužen po Zakonu o špijunaži za pomaganje uzbunjivaču Čelsi Mening u otkrivanju stotina hiljada poverljivih dokumenata u vezi sa ratovima u Iraku i Avganistanu 2010.
Asanž je i dalje u zatvoru u Velikoj Britaniji uprkos tome što je odslužio punih 50 nedelja zatvora zbog kršenja uslova kaucije. Sada se bori sa pokušajima da ga izruče SAD gde mu preti kazna od 170 godina zatvora.
Izveštaj RT-a: Govoreći na Kongresu Libertarijanske partije 2024. u Vašingtonu u petak, Kenedi je kritikovao rezultate bivšeg predsednika Donalda Trampa tokom njegovog prvog mandata.
Tramp je „prekršio“ prvi amandman na Ustav koji garantuje slobodu govora i štampe, tvrdi on.
Bolnice su dobijale bonuse za “ubijanje pacijenata u vreme COVID-a”! Svedočenje poznatog američkog advokata (VIDEO) https://t.co/CW8MnW6KCu
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) May 26, 2024
Tramp je „nastavio progon predsednika [Baraka] Obame i krivično gonjenje Džulijana Asanža“, tvrdio je Kenedi, izazvavši ovacije publike.
Prema nezavisnom predsedničkom kandidatu, „Asanža treba slaviti kao heroja jer radi upravo ono što bi novinari trebalo da rade, a to je da razotkrije korupciju u vladi“.
„Ne bi trebalo da ga stavljamo u zatvor, trebalo bi da mu postavimo spomenik ovde u Vašingtonu“, dodao je on.
Kenedi je dalje rekao da „isto važi i za Edvarda Snoudena, koji je razotkrio nelegalno špijuniranje od strane NSA“, nazivajući američkog uzbunjivača „herojem, a ne zločincem“.
Bivši izvođač radova Agencije za nacionalnu bezbednost otkrio je 2013. da se ta agencija sistematski bavila masovnim ilegalnim špijuniranjem američkih državljana.
U strahu za svoju bezbednost, pobegao je iz SAD i završio u Rusiji, gde je dobio azil, a kasnije i državljanstvo. Kod kuće se suočava sa optužbama po Zakonu o špijunaži.
„Prvog dana na funkciji, pomilovaću Edvarda Snoudena i povući ću optužbe, sve optužbe protiv Džulijana Asanža“, rekao je Kenedi.
Nulta Tačka/RT