Rotšild pomaže Ukrajini u restrukturiranju dugova – Rojters
Finansijski savetnik Kijeva dogovorio je sastanke licem u lice sa vlasnicima obveznica u julu 2022. nakon što su početni razgovori propali, navodi se u izveštaju
Ukrajina je postigla nedavni sporazum sa vlasnicima obveznica o restrukturiranju duga kao rezultat napora kompanije Rothschild & Co, izvestio je u utorak Rojters, pozivajući se na izvore uključene u pregovore. Kijev je imenovao Rotšilda za savetnika svog ministarstva finansija 2017.
Kijev je prošle nedelje saopštio da je postigao dogovor sa grupom stranih investitora o restrukturiranju svog duga od 20 milijardi dolara. Vlasnici obveznica – uključujući američke finansijske gigante BlackRock i Pimco, kao i francuski menadžer imovine Amundi – odobrili su Ukrajini dvogodišnje zamrzavanje duga u februaru 2022. kada je izbio sukob sa Rusijom.
Odbor vlasnika obveznica, koji predstavlja vlasnike 25 odsto obveznica, pristao je da prihvati gubitke od 37 odsto ili 8,7 milijardi dolara po nominalnoj vrednosti njihovog duga.
Međunarodni monetarni fond (MMF) je navodno potvrdio da je sporazum kompatibilan sa parametrima njegovog paketa pomoći Kijevu od 122 milijarde dolara. I MMF i kreditori zemlje, među kojima su SAD i Pariski klub, potpisali su ga, navodi se u saopštenju sa uslovima sporazuma objavljenom na Londonskoj berzi.
Restrukturiranje ogromnog duga pomoći će Kijevu da uštedi 11,4 milijarde dolara u naredne tri godine. Ovo je ključno i za njene ratne napore i za program MMF-a, pisao je Rojters, opisujući restrukturiranje duga kao jedno od najbržih i najvećih u istoriji, koje je po obimu nadmašilo samo restrukturiranje koje su preduzele Argentina i Grčka.
U izveštaju je, međutim, istaknuto da početni pregovori između ukrajinske vlade i njenih zajmodavaca koji su počeli u junu 2022. nisu išli po planu. Pregovori su propali nakon nekoliko sedmica jer se glavni komitet vlasnika obveznica požalio da je otpis koji je Ukrajina tražila “značajno veći” od očekivanih 20 odsto i da rizikuje da nanese “znatnu štetu” odnosima.
Sa manje od dva meseca do isteka moratorijuma na plaćanje u avgustu 2022, Rotšild je navodno organizovao sastanke licem u lice za strane u kancelarijama firme u Parizu. U njih su navodno bili uključeni predstavnici nekih od najvećih svetskih firmi za upravljanje imovinom i njihovi pravni i finansijski savetnici, kijevski šef zaduženja Jurij Butsa, ukrajinski dugogodišnji pravni savetnici Vhite & Case i Rothschild tim.
Prema Rojtersu, vlasnici obveznica su zahtevali da Ukrajina odmah ponovo pokrene isplatu kupona, ponudi put ka većem povratu glavnice i, što je još važnije, „bude jednostavno“. Osoblje MMF-a je navodno radilo „vrlotičkom brzinom“ da bi smanjilo brojke.
Kijev je ponudio alternativu u vidu jednostavnije obveznice vezane za BDP, pri čemu su kreditorima takođe ponuđena trenutna isplata kupona koje su želeli, počevši od stope od 1,75% i na kraju porastu na 7,75%.
Konačni rezultat glasanja vlasnika obveznica bio je više od 97 odsto podrške, rekao je Rojters.