Rusi napravili veštačku inteligenciju sposobnu da sama sebe podučava
Kaže se da je novi model veštačke inteligencije razvijen u Rusiji sposoban da sam nauči nove akcije
Grupa ruskih naučnika razvila je novi model veštačke inteligencije sposoban da se samoprilagođava novim zadacima i kontekstu bez dodatnog mešanja ljudi.
Model je omogućio programerima da prevaziđu jedno od ključnih ograničenja u kontekstualnom mašinskom učenju, navodi tim iz laboratorije za istraživanje veštačke inteligencije T-Bank (ranije, Tinkoff Bank) i Instituta za istraživanje veštačke inteligencije (AIRI) sa sedištem u Moskvi. objavljeno na mreži.
Prethodno postojeći modeli, iako su bili sposobni da nauče da obavljaju nove zadatke kada su dobili dovoljno podataka, i dalje su bili ograničeni unapred definisanim i fiksnim skupom akcija, objasnili su istraživači. Uvođenje novog „prostora akcije“ bi tada zahtevalo novi skup podataka, često prilično obimnih, kao i ponovno učenje modela. Ovo ograničenje bi učinilo ponovnu adaptaciju skupim poduhvatom za neke aplikacije, rekli su.
Tim je uzeo specifičan model mašinskog učenja pod nazivom Algoritamska destilacija (AD) i dalje ga modifikovao kako bi ispunio postavljeni cilj. AD metoda obučava AI da izvršava zadatke autoregresivnim predviđanjem radnji dok koristi svoj skup podataka o istoriji učenja kao kontekst.
Ruski model je nazvan ‘Headless-AD’ i predstavljen je na Međunarodnoj konferenciji o mašinskom učenju u Beču ove nedelje.
Pristup Headless-AD značio je da je model stekao sposobnost da uči i primenjuje nove akcije kao odgovor na nove zadatke bez potrebe za dodatnim unosom ili ponovnim učenjem od strane čoveka.
Prema timu, njihova veštačka inteligencija je bila sposobna da izvede pet puta više akcija nego što je prvobitno naučeno. Istraživači su rekli da bi ovo moglo imati široku primenu od svemirskih tehnologija do pametnih kućnih pomoćnika.
Takav model bi mogao da se nauči nekim osnovnim radnjama na generalizovanim podacima, a zatim da se prilagodi specifičnim uslovima određenog konteksta, navodi se u izveštaju tima. Neki ruski mediji su tada sugerisali da bi novi model veštačke inteligencije mogao biti dovoljno pametan da prođe takozvani ‘test kafe’ koji je navodno propao od sada poznatog ChatGPT-a.
Prvi koji je izneo suosnivač Apple-a Steve Vozniak, test zahteva AI mašinu da „uđe u prosečno američko domaćinstvo i shvati kako da napravi kafu, uključujući identifikaciju aparata za kafu, otkrivanje šta dugmad rade, pronalaženje ormarića za kafu itd.”
Problem za većinu AI je u tome što, iako prosečna domaćinstva imaju mnogo toga zajedničkog, ona su i dalje malo drugačija, što bi normalno zahtevalo da se AI mašina nauči na određenom skupu podataka koji se odnosi na određeno domaćinstvo da bi mogao da izvrši zadatak tamo.
Raditi isti zadatak u novom domaćinstvu zahtevalo bi ponovno učenje na novom skupu podataka. Međutim, samoprilagodljiva ruska veštačka inteligencija potencijalno bi mogla da bude na visini zadatka, sugerišu izveštaji.