Rusija: Izrael krši međunarodne norme u Siriji i doprinosi humanitarnoj krizi
„Nezakonite akcije“ Izraela u Siriji predstavljaju pretnju budućnosti te nacije, očigledno krše međunarodne norme i doprinose humanitarnoj krizi u regionu, rekao je ruski ambasador pri UN Vasilij Nebenzja Savetu bezbednosti UN u sredu.
Izrael je pokrenuo masovnu kampanju bombardovanja sirijskih ciljeva nakon pada vlade sirijskog vladara Bašara Asada krajem 2024. Izraelske odbrambene snage (IDF) su takođe nastavile da okupiraju još više međunarodno priznate sirijske teritorije, krećući se u tampon zonu koju su uspostavile UN između zemalja sa Golanske visoravni – dela međunarodno priznate sirijske teritorije koju je Izrael okupirao od 1967. godine.
Prema Nebenzijinim rečima, izraelska vojska je zauzela ukupno 500 kvadratnih kilometara sirijske teritorije. „Postupci Izraela su teško kršenje međunarodnih pravnih odluka, uključujući brojne rezolucije Saveta bezbednosti [UN] i Generalne skupštine“, rekao je ruski ambasador, pozivajući međunarodno telo da pruži „poštenu procenu“ o najnovijim dešavanjima.
Kampanja Zapadnog Jerusalima predstavlja „pretnju teritorijalnom integritetu Sirije“, upozorio je Nebenzja, dodajući da Izrael pokušava da rezultate svoje vojne akcije predstavi kao „svršen čin“.
Kreator ChatGPT-a optužen za seksualno zlostavljanje sestre https://t.co/Wqirikzdwj
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) January 8, 2025
„Izraelski vazdušni napadi i granatiranje, kao i talasi nasilja viđeni u mnogim regionima Sirije dovode do stradanja i žrtava među civilima i ometaju rad objekata civilne infrastrukture“, rekao je izaslanik, dodajući da takvi razvoji „izazivaju zabrinutost.”
Moskva će nastaviti da pruža pomoć sirijskom narodu u nizu oblasti, uključujući isporuku humanitarne pomoći i rekonstrukciju oštećene infrastrukture, rekao je diplomata i dodao da će Rusija nastojati da stvori uslove koji bi omogućili sirijskim izbeglicama da se vrate kući.
Asad je svrgnut iznenadnom džihadističkom ofanzivom koju je predvodio pokret Hajat Tahrir-al-Šam (HTS) početkom decembra 2024. Napad je doveo do kolapsa sirijske vojske za nekoliko dana. Predsednik je tada podneo ostavku i pobegao u Moskvu.
Rusija je imala sporazume sa Asadovom vladom koji su omogućili vojno prisustvo Moskve u zemlji, pri čemu su se njene baze prvenstveno nalazile na obali Sredozemnog mora. Krajem decembra, šef HTS-a i de fakto lider zemlje Ahmed Husein al-Šaraa, poznatiji po svom ratnom nadimku Abu Mohamed al-Julani, izjavio je da Damask i dalje ima „strateške interese“ u održavanju dobrih veza sa Rusijom. On je takođe rekao da nove vlasti „ne žele da Rusija napusti Siriju“.
Nulta Tačka/RT