Rusija obećava „vojni odgovor“ na američke planove raspoređivanja raketa
Rusija će mirno pripremiti vojni odgovor na američke planove da stacioniraju rakete dugog dometa u Nemačkoj, izjavio je u četvrtak zamenik ministra spoljnih poslova Sergej Rjabkov.
Vašington je u sredu najavio planove za početak razmeštanja oružja dugog dometa u Nemačkoj 2026. godine, uključujući sisteme SM-6 i Tomahavk, „kao deo planiranja trajnog stacioniranja ovih sposobnosti u budućnosti“.
Najnoviji američki planovi samo su još jedna eskalacija tenzija od strane Zapada i „jedan od elemenata zastrašivanja, koji je danas gotovo glavna komponenta pristupa NATO i SAD“ prema Rusiji, rekao je Rjabkov.
Atmosfera ključa, pred nama su dani odluke | Branimir Nestorović | Mario Zna, 285 Uživo
Kopnene rakete dometa između 500 km i 5.500 km bile su zabranjene na evropskom tlu prema sporazumu o nuklearnim snagama srednjeg dometa (INF), koji su potpisali Ronald Regan i Mihail Gorbačov 1987. godine. SAD su se povukle 2019. iz pakta iz ere Hladnog rata, optužujući Moskvu da ga je prekršila.
Rjabkov je rekao da je razmeštanje američkih projektila u Nemačkoj prvenstveno usmereno na nanošenje štete bezbednosti Rusije.
„Bez nervoze, bez emocija, mi ćemo razviti, pre svega, vojni odgovor na ovu novu igru“, rekao je diplomata i dodao da je ruska vojska već „uzela ovu poruku kao zadatak“.
Rokfeleri su stvorili 990 institucija, fondacija i aktivističkih grupa za „klimatske promene” https://t.co/BP0SBly64c
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) July 10, 2024
Sistemi naoružanja koji će biti raspoređeni u Nemačkoj će uključivati protivvazdušnu raketu SM-6, koja ima domet do 460 km, i krstareću raketu Tomahavk, koja može da pogodi ciljeve udaljene više od 2.500 km.
Berlin i Vašington objavili su zajedničko saopštenje u kojem najavljuju plan nakon razgovora na godišnjem samitu NATO-a u Vašingtonu.
Ruski predsednik Vladimir Putin upozorio je da će Moskva odgovoriti na isti način na raspoređivanje raketa srednjeg i kraćeg dometa Vašingtona. U junu je predsednik rekao da bi Rusija mogla da obnovi proizvodnju ranije zabranjenih raketnih sistema, navodeći „neprijateljske akcije“ SAD.
Nulta Tačka/InfoWars