
Rusija optužuje srpske firme za izvoz oružja Ukrajini: Na listi i kompanije bliske vlasti
Ruska Spoljna obaveštajna služba (SVR) optužila je niz srpskih kompanija da učestvuju u izvozu municije i oružja u Ukrajinu, uprkos zvaničnoj neutralnoj politici Srbije. Na preliminarnoj listi SVR-a našle su se i najveće državne firme poput Jugoimport SDPR-a, Krušika, Slobode i Prvog partizana, ali i privatne firme povezane s osobama bliskim vladajućoj Srpskoj naprednoj stranci, navode domaći mediji.
Ruski obaveštajci tvrde da se u izvozu koristi šema sa lažnim sertifikatima krajnjih korisnika, dok kao posredničke destinacije figuriraju NATO članice kao što su Češka, Poljska i Bugarska. U poslednje vreme pojavljuju se i afričke zemlje u toj ulozi, što dodatno zamagljuje trag krajnjih korisnika.
Među firmama koje su označene, nalazi se Zenitprom, koji je prošle godine ostvario prihod veći od 36 miliona evra. Preduzeće se dovodi u vezu sa kontroverznim trgovcem oružjem Slobodanom Tešićem, koji je pod američkim sankcijama, iako je formalni vlasnik bivši funkcioner Jugoimporta. Prema ranijim istraživanjima, Zenitprom je oružje isporučivao kompanijama koje snabdevaju američko Ministarstvo odbrane, uključujući Ukrajinu i Siriju.
Sa Tešićem se povezuje i firma Sofag, čiji su prihodi prošle godine premašili 52 miliona evra. Firma je osnovana 2022. godine, a njen izvoz je registrovan ka destinacijama poput Bugarske, Turske, Ugande, Nigerije, UAE i Velike Britanije. Samo u prva četiri meseca 2025. godine, izvoz Sofaga iznosio je 24 miliona evra.
Još jedna firma sa spiska SVR-a je Reyer DTI, čiji je izvoz tokom prošle godine premašio 11 miliona evra, dok je u prvih nekoliko meseci 2025. dostigao čak 17 miliona. Glavna tržišta za Reyer su SAD, Slovačka i Turska. Firma je u potpunom vlasništvu Katarine Janković, a finansijski izveštaj za tekuću godinu još nije objavljen.
Državni proizvođači na listi — Jugoimport SDPR, Krušik, Sloboda i Prvi partizan — nisu komentarisali optužbe SVR-a. Slično su postupile i privatne firme, koje se nisu oglasile, prenose domaći mediji.
Na optužbe iz Moskve reagovao je i predsednik Srbije Aleksandar Vučić, ističući da su formirane radne grupe sa ruskom stranom kako bi se utvrdile činjenice. On je rekao da su pojedini podaci iznete od strane SVR-a netačni, poput tvrdnje o ugovoru sa Češkom, za koji tvrdi da nije realizovan.
Srpski namenski sektor već godinama prate brojne afere, od sumnjivih poslovnih aranžmana do političkih veza između privatnih trgovaca oružjem i državnih institucija, što dodatno produbljuje kontroverze oko izvoza naoružanja iz Srbije u ratne zone.
Nulta Tačka/Mediji