RUSIJA SE PRIPREMA ZA BORBU OKO NADMOĆI SVEMIRSKOG TURIZMA
Rusija je odlučila da se takmičiti sa milijarderima, Sjedinjenim Državama i Kinom u ambicioznom pokušaju da ponovo pokrene svoju industriju svemirskog turizma, navodi AFP.
U svom prvom turističkom lansiranju u poslednjih 12 godina, Kremlj je poslao dvojicu avanturista na Međunarodnu svemirsku stanicu (ISS) , japanskog milijardera Yusakua Maezvu i njegovog pomoćnika. Sada, Rusija razmišlja o planovima za dodavanje specijalnog modula na ISS kako bi posetioci mogli da šetaju svemirom izvan stanice, a na kraju i putuju na Mesec.
“Nećemo dati ovu nišu Amerikancima. Spremni smo da se borimo za to”, rekao je šef ruskog svemira Dmitrij Rogozin novinarima na konferenciji za novinare vezanoj za lansiranje Maezave.
Početkom 2000-ih, ruska svemirska agencija Roskosmos redovno je slala bogate turiste u svemir, što se zaustavilo 2011. nakon što je NASA povukla svoj šatl za astronaute i rezervisala sva raspoloživa Roskosmosova sedišta za narednu deceniju.
Međutim, nakon što je SpaceX, Ilona Maska lansirao uspešno putovanje na ISS, NASA je odustala od Roskosmosa, oslobodivši mesta za turiste po ceni od 90 miliona dolara po letu. Ova promena dovela je rusku svemirsku agenciju u nedostatak sa finansijama, uz smanjenje budžeta i korupcijski skandali.
Ukratko, Rusija nije imala izbora nego da počne da se otvara za svemirski turizam, počevši od procenjenih 50 do 60 miliona dolara po sedištu, što pokriva troškove izgradnje svemirskog broda Sojuz od tri osobe kako bi prevozio dvočlanu posadu i bogatog putnika i da sam poduhvat učini finansijski izvodljivim.
“Ruska svemirska industrija se oslanja na dosledne narudžbine za ova lansiranja”, rekao je za AFP analitičar industrije Vitalij Jegorov.
Pored operativnih sredstava, ruski svemirski turizam je i ponos.
“To je nacionalni prestiž. Zainteresuje mlade za svemirske letove sa ljudskom posadom. To je ipak budućnost”, kaže Dmitrij Loskutov, šef Glavkosmosa, podružnice Roskosmosa odgovorne za komercijalne projekte, uključujući turizam.
Rusija, Kina i SAD su jedine tri zemlje sposobne za letove sa posadom, međutim konkurencija novopridošlica poput SpaceX-a, Džefa Bezosa i Ričarda Bransona izvršila je pritisak na Kremlj da pojača svoj program.
Prema Andreju Joninu iz Ruske akademije kosmonautike, slanje ljudi u “jednostavnu” orbitu na nekoliko minuta, kao što to rade gore navedene pridošlice, nije upoređivanje sa stvarnim ukrcavanjem na ISS.
“To je kao da poredite Ferrari i Renault tržište”, rekao je, što je ponovio i Loskutov, koji je rekao da su putovanja SpaceX-a i Bezosovog “Blue Origin”-a više deo “industrije zabave” nego prava svemirska putovanja.
Prema Rogozinu, potencijalni novi modul ISS-a bi bio “odvojeni turistički modul”, koji bi mogao omogućiti mogućnost novih ruta, kao što je praćenje puta prvog čoveka u svemiru, sovjetskog kosmonauta Jurija Gagarina.