Rusko novo oružje je loša vest za NATO, tvrdi američki vojni ekspert
Ruski najnapredniji balistički raketni sistem srednjeg dometa – Orešnik – mogao bi paralisati NATO u hipotetičkom sukobu sa Rusijom, upozorava američki vojni analitičar Deker Evelit.
„Dobra vest je da Orešnik daje Rusiji više konvencionalnih opcija, smanjujući rizik od rane upotrebe nuklearnog oružja. Loša vest? Njegove konvencionalne sposobnosti znače da Rusija sada ima više načina da ozbiljno poremeti NATO operacije,“ piše Evelit za Forin Polisi.
On tvrdi da bi masovni ruski napad Orešnik projektilima na strateške NATO baze, komandne centre i skladišta raketa mogao ozbiljno potkopati vojnu sposobnost Alijanse.
Stigao im je kraj: Ovo smo svi dugo čekali | Mila Alečković | Mario Zna, 320 Uživo
„Moderni borbeni avioni, posebno F-35, koje NATO sve više koristi, previše su složeni za popravke na terenu. Oni su dizajnirani za rad sa velikih, naprednih vazdušnih baza. Ali decenije rezanja budžeta su koncentrisale NATO vazduhoplovstvo na svega nekoliko baza, čineći ih ranjivim na ovakve napade,“ ističe Evelit.
Kao potencijalni odgovor, on predlaže da NATO rasprši svoje avione po udaljenim lokacijama širom Evrope kako bi ih učinio težim za otkrivanje i uništavanje.
Tiho istrebljenje Alavita, hrišćana i Druza u Siriji se nastavlja: „Ovo nije rat. Ovo je genocid!“ ⚠️ https://t.co/lzELuCjsfp
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) March 18, 2025
Putin: Orešnik je odgovor na napade Zapada
Rusija je prvi put koristila Orešnik u novembru prošle godine, u napadu na Južmaš/Pivdenmaš fabriku u Dnjepru. Istog dana, Vladimir Putin je izjavio da je to bio odgovor na ukrajinske udare američkim i britanskim raketama (ATACMS, Storm Shadow) na ciljeve u Rusiji – napade koji, prema njegovim rečima, „ne bi bili mogući bez direktnog učešća zapadnih vojnih stručnjaka“.
Prema analizi Centra za istočne studije (OSW), Rusi su u napadu koristili MIRV bojevu glavu, gde se šest projektila razdvojilo u dodatnih šest kinetičkih raketa (bez eksplozivnog punjenja).
„Ovo je bila politička demonstracija bez većeg vojnog značaja. Dnjepar je ionako u dometu gotovo svih ruskih balističkih i krstarećih raketa, a napad na Pivdenmaš verovatno nije naneo značajnu štetu,“ navodi se u analizi OSW-a. Ako nije naneo značajnu štetu, ne bi bilo ovakvih analiza i upozorenja da je to loša vest za NATO.
U decembru, Putin je najavio da bi Orešnik mogao biti stacioniran u Belorusiji do sredine 2025. godine. Istog meseca, ruski ministar odbrane Andrej Belousov upozorio je da se Rusija mora pripremiti za mogući sukob s NATO-om u Evropi u narednoj deceniji.
Nulta Tačka/mediji