RYANAIR KAŽE DA ĆE MASKE U AVIONIMA POSTATI TRAJNE POPUT ANTITERORISTIČKIH PRAVILA
Budžetska avio-kompanija Ryanair kaže da će obaveze za maske u avionima postati ukorenjeni kao i pravila o tečnostima u ručnim torbama nakon 11. septembra, sugerišući da će u osnovi postati trajna.
Komentare o maskama za lice dao je Nil Sorahan, šef finansija avio-kompanije, koji je sugerisao da će pravila koja su uspostavljena za borbu protiv Covida-19 postati fiksirana na sličan način kao mere uvedene nakon terorističkog napada na Ameriku 2001. godine.
„Maske će biti nešto što će biti sa nama još neko vreme. Ako je to cena koju moramo da platimo u narednih nekoliko meseci, u leto – to je mala cena koju treba da platimo“, rekao je Sorahan.
„Pomalo je kao da smo posle 11. septembra završili sa našim toaletnim potrepštinama u plastičnim kesama, možda ćemo morati da živimo sa maskama još neko vreme“, dodao je on.
Kompanija je izgubila između 1,5 i 2 miliona kupaca nakon što su uvedena stroga ograničenja za borbu protiv Omikrona, uprkos tome što se varijanta pokazala blagom.
Izvršni direktor Ryanair-a Majkl O’Liri je više puta lobirao da se nevakcinisani ljudi diskriminišu, tvrdeći da ih treba izbaciti iz društva, da im ne bude dozvoljeno da putuju, da idu u supermarket po hranu ili u apoteku po lekove.
Obavezne maske uvedene su uprkos početnim tvrdnjama stručnjaka da neće imati uticaja na zaustavljanje širenja virusa.
Dokaz njihove efikasnosti je u najboljem slučaju sumnjiv.
Istraga britanske vlade pokazala je da dokazi o efikasnosti maski za lice u zaustavljanju širenja Covida-19 u školama „nije konačna“.
Ranije smo izveštavali o komentarima savetnika britanske vlade SAGE dr Kolina Aksona, koji je odbacio maske kao „ćebad za udobnost“ koje praktično ništa ne rade, napominjući da je čestica virusa Covida-19 do 5.000 puta manja od rupa na maski.
„Male veličine nisu lako razumljive, ali nesavršena analogija bi bila zamisliti ispaljene klikere na građevinsku skelu, neki bi mogli da udare u stub i odbiju se, ali očigledno će većina proleteti“, rekao je Akson.
Studija u Danskoj u kojoj je učestvovalo 6.000 učesnika takođe je otkrila da „nema statistički značajne razlike između onih koji su nosili maske i onih koji to nisu imali kada je reč o zarazi Covidom-19“, objavio je Spectator.