SAD idu ka raspadu ili ka pobedi nad samima sobom?
* Glavni rezultat kongresnih izbora je u činjenici da su Sjedinjene Države 8. novembra 2022. godine napravile novi korak ka razbijanju sopstvenog političkog sistema: ne samo da se nisu izvukle iz kolotečine u koju su ušle 2016. godine, već su se u njoj još dublje zaglibile
* Do 2024. godine situacija će dostići suštinski novi nivo: nepriznavanje izbornih rezultata gotovo sigurno će izraziti i pojedine američke države. Nije bitno koje će to učiniti: demokratske (ako Tramp pobedi) ili republikanske (ako izgubi), važno je da će, zapravo, započeti proces raspada SAD
* Sada je nemoguće predvideti kako će se to razvijati: da li će se ograničiti samo na sabotiranje rada federalne vlade od strane pobunjenih država, ili će te države pokušati da stvore neku vrstu horizontalne mreže koja bi na kraju mogla postati prototip novog separatističkog saveza. Nove Konfederacije
* Velika Britanija, i pored svog ogromnog uticaja iz senke, nema potrebne resurse za pobedu nad Rusijom, a EU nema strateški interes za dugoročni sukob sa Moskvom oko Ukrajine, a bez jakih i ujedinjenih SAD Zapad neće moći dugo da zadrži kontrolu nad zapadnoruskim zemljama
Amerika neće odustati od podržavanja Ukrajine, neće smanjiti svoja ulaganja u poraz Rusije.
Uprkos svemu, američki izborni 8. novembar zaista je veoma važan. I to ne taktički, već – strateški.
Njegov glavni rezultat može se nazvati i pre prebrojavanja glasova. Jer, ne radi se o tome što će republikanci dobiti kontrolu nad oba doma Kongresa (a to je praktično unapred sigurno) i što će Bela kuća biti prinuđena da se fokusira na konfrontaciju sa tom opozicionom strankom.
To je, uostalom, uobičajena praksa u SAD: nakon pobede na predsedničkim izborima, vladajuća stranka često biva poražena na kongresnim izborima.
Tako je sve funkcionisalo ranije – do trenutka kada je 2016. godine u SAD počela sistemska unutrašnja politička kriza. Suština te krize je da poražena strana ne priznaje poraz, optužujući pobednika za prevaru, falsifikovanje, strano mešanje.
Odnosno, krenula je delegitimizacija i samih izbora i vlasti. Ali, ako je 2016. napravljen prvi korak ka delegitimizaciji predsedničke vlasti (nakon što su demokrate rekle da je „rusko mešanje” pomoglo Trampovom izboru), sada, 2022., biće dignuta na novu visinu.
Poražene demokrate će proglasiti nelegitimnim Kongres, odnosno drugu komponentu vidljive američke moći. Na udaru je i njen treći deo – pravosuđe: demokrate nemaju poverenja u Vrhovni sud (pogotovo posle ovogodišnje odluke o abortusima), koji žele da reformišu (preko povećanja broja sudija radi razvodnjavanja „desničarske većine“). Ali, da bi to izveli, potrebna im je kontrola nad Kongresom SAD, a oni će je izgubiti.
Da, i republikanci govore o nelegitimnosti predsednika Bajdena, ali naglašavaju da nisu prvi počeli.
Ukoliko demokrate i sada ipak uspeju da prevarom preko prevremenog glasanja (kao pre dve godine) spreče republikance da osvoje većinu u Kongresu (kao pre dve godine), Trampova stranka će početi da govori o nelegitimnosti zakonodavnog tela (tačnije, njegovog gornjeg doma).
Međutim, to neće uticati na glavni rezultat izbora. A on je u činjenici da Sjedinjene Države 8. novembra 2022. godine prave novi korak ka razbijanju sopstvenog političkog sistema: ne samo da se nisu izvukle iz kolotečine u koju su ušle 2016. godine, već su se u njoj još dublje zaglibile.
Tom kolotečinom će nastaviti i ka 250. godišnjici postojanja SAD, koju će proslaviti 2026. godine. Samo, ko i gde?
Jer, do 2026. biće 2024. – godina predsedničkih izbora. Izbori, za koje se već može sa sigurnošću reći: njihov rezultat gubitnik neće priznati.
Nije bitno ko će pobediti, bitno je šta će biti posle izbora.
Ali, do 2024. godine situacija će dostići suštinski novi nivo: nepriznavanje izbornih rezultata gotovo sigurno će izraziti i pojedine američke države.
Nije bitno koje će to učiniti: demokratske (ako Tramp pobedi) ili republikanske (ako izgubi), važno je da će, zapravo, započeti proces raspada SAD.
Sada je nemoguće predvideti kako će se to razvijati: da li će se ograničiti samo na sabotiranje rada federalne vlade od strane pobunjenih država, ili će te države pokušati da stvore neku vrstu horizontalne mreže koja bi na kraju mogla postati prototip novog separatističkog saveza.
Nova konfederacija.
Nemoguće je predvideti i brzinu i rezultat procesa kolapsa: može se sve `zalediti` na nekoliko godina, mogu pokušati da ga zaustave silom (a postoji veliki rizik od pravog građanskog rata), a može sve prilično brzo (po istorijskim merilima brzo, odnosno u roku od jedne decenije) dovesti do prave podele Sjedinjenih Država.
U svakom slučaju, bivše Sjedinjene Države više neće postojati.
Čak i ako ostanu kao jedinstvena celina, SAD će se mnogo promeniti, a njihove globalne pozicije će oslabiti, bez obzira na okolnosti.
Konfrontacija sa Kinom zahtevaće mobilizaciju svih globalnih resursa zemlje – a paska nad Evropom će neizbežno oslabiti. Glavnu ulogu u konfrontaciji i obuzdavanju Rusije imaće istočni deo severnoatlantskog bloka, odnosno Velika Britanija i EU.
Međutim, Velika Britanija, i pored svog ogromnog uticaja iz senke, nema potrebne resurse, a EU nema strateški interes za dugoročni sukob sa Rusijom oko Ukrajine, pa bez jakih i ujedinjenih SAD Zapad neće moći dugo da zadrži kontrolu nad zapadnoruskim zemljama.
Da, ovo je procena situacije do kraja decenije, ali 8. novembar 2022. potvrđuje da se Sjedinjene Države tvrdoglavo kreću zadatom putanjom, nastavljajući kurs zauzet 2016. godine. I nema te sile koja bi ih mogla skrenuti sa pogubnog puta.
Tramp će pokušati da po drugi put postane predsednik SAD, ali mu to neće biti dozvoljeno.
A Rusiji ne treba ništa od Amerike: na spoljnom frontu (pre svega, naravno, ukrajinskom) mi ćemo izdržati konfrontaciju sa njima, a na unutrašnjem će sve Amerikanci uraditi sami.
Sjedinjene Države će pobediti same sebe.
Nulta Tačka/Fakti/RIANovosti