SAD: Mladi padaju ko kruške od PREDOZIRANJA FENTANILOM, oboreni novi rekordi
Od 296 miliona korisnika ilegalnih droga širom sveta 2021. godine, 60 miliona je uzimalo opioide poput morfijuma, kodeina ili heroina.
Kako izveštava Florian Zandt iz Statista , prema najnovijem Svetskom izveštaju o drogama Ujedinjenih nacija , samo upotreba kanabisa je češća, iako, naravno, ne dovodi do smrti od predoziranja .
Kao što pokazuje u grafikonu ispod, na osnovu podataka CDC-a , sintetički opioidi poput fentanila su postali povezani sa većinom smrtnosti od predoziranja.
Od više od 106.000 registrovanih slučajeva smrti od predoziranja 2021. godine, nešto više od 70.000 ili dve trećine bilo je direktno povezano sa sintetičkim opioidima, od kojih je najzastupljeniji fentanil. Rečeno je da je droga 50 puta snažnija od heroina i da je laka i jeftina za proizvodnju jer nije vezan za bazu useva kao tradicionalni opioidi kao što je heroin.
👉 Vrhunski naučnik upozorava: Vakcine protiv COVID-a ubile 13 miliona ljudi https://t.co/KRI7wOlQTR
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) June 30, 2023
Slika postaje još strašnija u uzrastu tinejdžera i mladih odraslih. U SAD se 80 odsto od 7.426 smrtnih slučajeva od predoziranja može pripisati sintetičkim opioidima , pri čemu su se povezani slučajevi povećali skoro šest puta između 2015. i 2021.
Globalno gledano, upotreba opioida je relativno stabilna od 2019. godine, a prijavljeni korisnici čak su pali sa 62 miliona u godini pre pandemije koronavirusa. Procenat globalne prevalencije iznosio je 1,2 za 2021. godinu, sa samo tri regiona koji su imali značajno veći procenat od 3,3 (Severna Amerika), 3,2 (Bliski istok/Jugozapadna Azija) i 2,4 (Okeanija).
Na dalji razvoj broja upotrebe može uticati da li talibanska vlada u Avganistanu u potpunosti sprovodi svoju zabranu proizvodnje droge koja je doneta 2021. Prema specijalnom izveštaju UN, farmeri opijumskog maka ostvarili su prodaju od 1,4 milijarde dolara u 2022.
Stručnjaci se sada plaše da bi korisnici droga mogli da se okrenu lakšim sintetičkim opioidima ako snabdevanje iz te azijske zemlje prestane. Oko 80 odsto globalnih korisnika opijata snabdeva se proizvodima proizvedenim od avganistanskog opijumskog maka.